14-годишната Алина го подготвувала злосторството со денови: Откриени детали за хоророт во училиштето во Русија

2068
screenshot X

Денешното утро во основната гимназија бр. 5 во Брјанск требаше да биде обично, но наместо тоа, училишниот ден беше одбележан со страшен настан. Алина, осмоодделенка, извршила страшно злосторство во своето училиште, а потоа се самоубила. Во пукањето едно девојче е убиено, а уште четири ученици се ранети. Откриени се детали за трагедијата , а мајката на девојчето дала увид во последните денови на Алина.

Алина го подготвувала ова злосторство неколку дена. Утрото непосредно пред трагедијата, кога одела на училиште, веќе знаела што ќе прави, пренесуваат руските медиуми. Алина одела во ова училиште од прво одделение, заедно со нејзината сестра близначка.

Трагедијата се случила на вториот час по биологија. Сестрата близначка пристигнала на време, додека Алина доцнела неколку минути. Веројатно го искористила тој момент за да ја сокрие пушката. Кога минувала низ ходникот, ја забележал заменик директорот кој забележал дека девојката носи голем пакет во рацете.

Алина влегла во училницата додека професорката по биологија делела тетратки. Таа немала на мета никого конкретно, туку пукала прилично непрецизно, но сепак кон соучениците, пишува порталот Мк.ру. Некои ученици почнале да бегаат. Некои се здобиле со полесни повреди. Момчето кое било станато имало најтешки повреди и се здобило со прострелни рани на раката и телото.

Според тврдењата на класните раководители на Алина, наставничката по хемија Људмила Зирешонкова, девојчето било многу повлечено.

Mk.ru наведува дека утрово Алина не сакала да појадува, што ја изненадило нејзината мајка. Инаку, мајката забележала дека нејзината ќерка „не е таа самата“ последните два дена.

„Едвај зборуваше, не одговараше на прашања. Но, инаку многу е молчелива“, објаснила мајката која работи како судски службеник.

Пред да замине, Алина и кажала само два збора на мајка си: „Не плачи“.

Од училиштето тврдат дека семејството секогаш било добро ситуирано. Таткото на Алина работи во службата за обезбедување на Брјанската пиварница, а токму од него девојката ја зела пушката со која пукала во своите школски другари.

Телеграмскиот канал SHOT известува дека 14-годишната Алина планирала да запали образовна институција.

Според Шот, полицајците во ранецот на ученичката пронашле шише со растворувач, кибрит и неколку запалки. Покрај тоа, девојката имала со себе пиштол и два ножа, од кои едниот го сокрила во чорапата.