Тие не сакаа да победат, играа на реми

584
epa10684279 Rodri (L) of Manchester City celebrates after scoring the opening goal during the UEFA Champions League Final soccer match between Manchester City and Inter Milan, in Istanbul, Turkey, 10 June 2023. EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Пред неколку дена Манчестер Сити ја одбрани титулата во англиската Премиер лига. Избраниците на Пеп Гвардиола во последното коло од Премиер лигата влегоа со два бода предност пред Арсенал и со победата над гостинот од Лондон, тимот на Вест Хем, потврдија дека се најдобри во Англија. За менаџерот Пеп Гвардиола тоа беше шеста шампионска титула на клупата на популарните „граѓани“ кои на крајот има два бода повеќе од од второпласираниот Арсенал.

Шпанецот Родри беше еден од клучните играчи во тимот на Пеп, а по освоената титула ја објасни разликата помеѓу Сити и Арсенал. Тој смета дека разликата е во менталитетот: „

„Кога Арсенал дојде на „Итихад“, почувствував дека овие момци не сакаат да победуваат. Тие само сакаат да ремизираат, ние го немаме тој менталитет“, изјави искусниот играч за врска.

Сити доминантно го стартуваше дуелот со Вест Хем на домашен терен во последното коло од Премиер лигата. Веќе во 18. минута беше 2:0. Фил Фоден, кој неодамна беше прогласен за најдобар играч на Премиер лигата, постигна прекрасен гол во 2. минута, а потоа во 18. Вест Хем кон крајот на првото полувреме со прекрасните ножички на Кудус, но Родри погоди за 3 :1 и стави крај на сите дилеми кога е во прашање шампионскиот трофеј.