Чавушоглу: Турција од Шведска и Финска не бара убави зборови туку конкретни чекори

29

Турција од кандидатите за членки на НАТО, Шведска и Финска, не очекува убави зборови, туку конкретни чекори, за да се решат нејзините безбедносни грижи, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, осврнувајќи се на желбата на Анкара за екстрадиција на обвинети криминалци, јави агенцијата Анадолија.

Говорејќи на вчерашната заедничка прес-конференција со неговиот гамбиски колега Мамаду Тангара, Чавушоглу рече дека со оглед на тоа што нема ништо повеќе да се каже за барањата на Турција, „отсега па натаму мора да се преземат конкретни чекори“, осврнувајќи се на екстрадицијата на обвинети криминалци, замрзнувањето на имотот на терористите и ставање крај на терористичките активности.

– Одбивањето на Шведска да го екстрадира обвинетиот терорист – Булент Кенеш – во Турција претставува многу негативен развој, рече Чавушоглу.

Врховниот суд на Шведска завчера го отфрли барањето на Турција за екстрадиција на Кенеш, припадник на терористичка организација во бегство, кој живее на шведска територија, со образложение дека со оглед на тоа што не бил осуден на уште една година затвор, тој не бил подобен за екстрадиција.

Кенеш, поранешен главен уредник на весникот „Тудејс Заман“ и осомничен припадник на терористичката организација ФЕТО, живее во Шведска. Во неуспешниот обид за пуч во Турција во 2016 година, организиран од ФЕТО и нејзиниот водач Фетула Ѓулен, кој живее во САД, загинаа 251 лице, а 2.734 беа повредени, потсетува Анадолија.

Турција, Финска и Шведска во јуни потпишаа меморандум за кандидатурата на нордиските земји за членство во НАТО. Меморандумот бара од Финска и Шведска да преземат чекори за загриженоста на Турција во однос на тероризмот, вклучително и екстрадиција на осомничени за тероризам, и укинување на ембаргото за оружје.

За возврат, Турција ќе им дозволи на нордиските земји да станат членки на НАТО.

Сепак, Анкара ги обвини Финска и Шведска дека не го почитуваат договорот, бидејќи и двете земји досега не успеаја да ги екстрадираат терористите што ги бара Анкара.