ЦРНА ГОРА ВО ПЛАМEН: Пожарникарите се борат со огнената стихија кај Подгорица/ВИДЕО

1236
EPA-EFE/PETER DA SILVA

Црна Гора се бори со пожарот, кој вечерва избувна во Подгорица, од Косор до Долјани. Пожарникарите се на терен.

Како што пренесува Вијести, на местото на настанот веднаш биле испратени екипи на Службата за заштита и спасување. Службата на Фејсбук соопшти дека во 20 часот и 14 минути им било пријавено дека во Долјани гори ниска вегетација.

На лице место се испратени пет екипи со петнаесет пожарникари.

– По пристигнувањето на местото на настанот констатиран е пожар од поголеми размери, кој поради засилениот ветер се ширел. Припадниците на Службата се на терен за да го локализираат пожарот – стои во објавата на Фејсбук.