Цената на гасот во Европа падна на нивото од мај 2021 година, пред прекинот на испораките од Русија. Ова дава надеж дека енергетската криза што го зафати континентот во изминатите три години сега е при крај.

Големиот увоз на течен природен гас, топлото време и намалената побарувачка како резултат на високите цени во претходните години помогнаа да се задржи гасот складиран во ЕУ на историски високо ниво во текот на зимаta, што придонесе за пад на цените, пренесува „Financial Times“.

Цената на гасот во центарот ТТФ во Холандија падна на 22,53 евра за мегават час, продолжувајќи го тринеделниот циклус на пониски цени. Енергетската криза во Европа започна во 2021 година кога континентот излезе од продолжената студена зима со ниски нивоа на складирање на природен гас.

Загриженоста се зголеми откако испораките се влошија поради намалувањето на извозот на руски гас во Европа, при што трговците шпекулираат дека тоа е тактика на Москва да изврши притисок врз европските влади, вклучително и Германија, да го одобрат стартувањето на новоизградениот гасовод Северен тек 2. ослабена по почетокот на војната во Украина.

Цените на европскиот гас го достигнаа врвот во летото 2022 година. Во еден момент, мегават час чинеше повеќе од 300 евра. Оттогаш, напорите на земјите од ЕУ да ја намалат побарувачката, како и да го зголемат увозот на течен природен гас од САД, продолжија, а последователните топли зими помогнаа да се олесни кризата со снабдувањето.

Според податоците на Европската комисија, испораките на гас од Русија, кои сочинуваа околу 40 отсто од европскиот увоз, паднаа на осум отсто. Складиштата на гас во ЕУ моментално се полни околу 64 отсто, што е рекордно високо ниво за овој период од годината.