УКРАИНА НА КОЛЕНА: Полски генерал ја открива тактиката на руската армија

1422
EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Руската армија премина на тактика на целосно уништување на вооружените сили на Украина, изјави полскиот генерал Леон Коморницки за порталот „Интериа“.

„Вооружените сили на Украина, политичарите и сојузничките земји направија низа грешки што придонесоа за неуспех на фронтот“, се наведува во текстот.

Според полскиот генерал, Украинците направиле погрешна проценка и ги одолговлекувале плановите за контраофанзива, што и дало доволно време на руската армија да се подготви за одбрана, исцрпувајќи ги силите на Киев.

Сега руските сили се префрлија на стратегија за целосно уништување на вооружените сили на Украина, а фактот што нема радикални промени во плановите на Украина само ќе доведе до нејзин неизбежен пораз, смета Коморницки.

„Украина нема да победи во овој конфликт. Русија ќе може да ја постигне својата цел – територијата што ја окупираше ќе биде отсечена од Украина, вклучувајќи го и Крим. Во Украина ќе се појави слаба држава, отсечена од нејзините ресурси“, заклучи полскиот генерал.

Потсетуваме, на почетокот на ноември, врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни изјави за магазинот „Економист“ дека ситуацијата на фронтот е во ќорсокак и дека повеќе не се надева на пробив. на предната страна.

ЗОШТО СЕ ПЛАНИРА УНИШТУВАЊЕ НА ЗЕМЈАТА И НАСЕЛЕНИЕТО? Американскиот генерал…
Украинската контраофанзива трае веќе шест месеци, но вооружените сили на Украина не успеаја да постигнат значителен успех во ниту една насока. Како што изјави рускиот претседател Владимир Путин, „контра-офанзивата“ на Киев не успеа. Според министерот за одбрана Сергеј Шојгу, за сето ова време вооружените сили на Украина изгубиле повеќе од 125.000 луѓе и 16.000 парчиња опрема.