Светот има ново сирење на врвот на најдобрите: Норвешкото сирење со мувла без конкурнција

100
Фото:пекселс

Норвешкото сино сирење во петокот ја победи конкуренцијата од целиот свет и стана новото сирење број 1 во светот.

Сирењето Nidelven Blå од Gangstad Gårdsysteri се натпреваруваше со кремот на светот на сирењето во Трондхајм, Норвешка, на најголемиот настан во светот кој ги обединува љубителите и производителите на сирење, организиран од „Guild of Fine Food“.

Светските награди за сирење, сега во своето 35-то издание, собраа експерти од целиот свет за да го крунисаат овогодинешниот шампион. И 2023 година ја одбележа рекордната година за натпреварот, со 4.502 сирења, најмногу досега, кои пристигнаа „со брод, камион, воз и авион“ за да бидат оценети од комисија од експерти за сирење.

По долг ден на размислување, овогодинешниот победник конечно беше избран пред публика во живо од внимателно составено „супер жири“.

„Ние сме мала фарма за млечни производи лоцирана на само два часа од овде, така што ова што се случува на нашата домашна трева значи многу, а тоа што целиот тим од млекарницата овде дава дополнителна искра“, рече Марен Гангштад, управен директор на Gangstadt Gårdsysteri. .

Судиите немаа ништо друго освен добри работи да кажат за Ниделвен Бла, полутврдо сирење со сина мувла направено од пастеризирано кравјо млеко.

Еден судија рече дека сирењето е исклучително кремасто, додека друг го нарече „совршено сино сирење“. Една третина ја забележала неговата рамнотежа и „овошни тонови, можеби некои карактеристики слични на вино“.