Словачкиот министер за внатрешни работи објави: Напаѓачот на Фицо можеби не е волк самотник, можеби не дејствувал сам

783

Полицијата во Словачка истражува дали 71-годишниот Јурај Цинтула, кој го застрела премиерот Роберт Фицо, дејствувал сам. Министерот за внатрешни работи, Матус Сутај Есток, објави дека истражува дали напаѓачот навистина бил „волк-самотник“ како што претходно се мислеше, пишува Sky News.

Состојбата на Роберт Фицо повеќе не е опасна по живот, но и понатаму е многу сериозна, соопшти денеска неговиот тим. Словачкиот вицепремиер Роберт Калинак ја објави веста четири дена по обидот за атентат врз популистичкиот премиер.

„Најлошото од кое се плашевме заврши, барем засега. Сите сме малку посмирени. Кога рековме дека сакаме да се доближиме до позитивна прогноза, тогаш верувам дека сме чекор поблиску до тоа“, изјави Калинак пред новинарите од болницата во Банска Бистрица, каде што е на лекување Фицо.

Застрелан во стомакот додека се поздравувал со поддржувачите

Фицо беше застрелан повеќе пати во средата во обид за атентат што предизвика нова загриженост за поларизацијата на општеството во Словачка. Фичо беше застрелан во стомакот додека ги поздравуваше приврзаниците. Нападот на Фицо беше првиот голем обид за атентат врз европски политички лидер во повеќе од 20 години.

На видео снимката се гледа како словачкиот премиер им приоѓа на луѓето собрани на барикадите и ја подава раката за да се ракува додека еден човек, чекор напред, ја подаде раката и испука пет истрели пред да биде нападнат и уапсен.

Министерот Есток претходно изјави дека осомничениот се спротивставува на политиката на владата кон Украина.

Напаѓачот обвинет за обид за убиство

Владата на Фицо ја прекина официјалната воена поддршка за Украина и зазеде попроруски став за конфликтот од повеќето нејзини партнери во Европската унија. Специјализираниот кривичен суд на Словачка вчера донесе одлука дека осомничениот, идентификуван од обвинителството како Јурај Цинтула, треба да остане зад решетки во очекување на судењето за обид за убиство.

Обвинителите стравуваат дека тој би можел да побегне или да изврши други злосторства доколку биде ослободен, изјави портпаролот на судот. Осомничениот може да се жали, но засега не се објавени ниту неговиот исказ, ниту неговиот адвокат.

Малку информации за потенцијалниот убиец беа објавени во јавноста, откако обвинителите и рекоа на полицијата да не го идентификува и да не објавува детали за случајот.

Словенечките локални жители велат дека тој е 71-годишен поранешен чувар и поет.

„Состојбата на Фицо и понатаму е многу сериозна“

Калинак, кој е и министер за одбрана на Словачка, рече дека состојбата на Фицо сè уште е премногу сериозна за да се размислува за негово префрлување во болница во главниот град.

“Пациентот во моментов е надвор од животна опасност. Неговата состојба е сè уште многу сериозна и му треба долго време да се одмори за да закрепне. Цврсто веруваме дека се ќе оди во вистинска насока”, Милан Урбани, заменик директор на болницата во Банска, изјави денеска на новинарите во Бистрица.