epa10931167 Greta Kacsor of DVSC (R) in action against Milena Raicevic of Podgorica during the women’s handball Champions' League Group A fifth round match of DVSC Schaeffler of Hungary vs. Buducnost Podgorica of Montenegro in Debrecen, northeastern Hungary, 21 October 2023. EPA-EFE/Zsolt Czegledi HUNGARY OUT

Веста на денот во Црна Гора доаѓа од ракометот, бидејќи ЖРК Будуќност и ја одзеде капитенската лента на легендарната Милена Раичевиќ. Се се случило околу 23 часот во понеделникот вечерта, кога било објавено дека не само што повеќе нема да биде капитен на тимот, туку ќе биде префрлена во огранокот на Рудар!

Милена Раичевиќ (33) го тужеше клубот за неисплатени плати во сезоната 2020/21. Таа тогаш не играше за клубот, но оправдано отсуствуваше – поради бременост – сепак, очигледно во Будуќност, сметаат дека е сосема нормално тој факт да се игнорира и за се да се обвинува претходното раководство. Поточно, тие не сакаат да ја исполнат таа договорна обврска, бидејќи договорот го склучила поранешната претседателка Радмила Петровиќ.

„Одборот на директори стана свесен дека Раичевиќ го тужеше клубот. Додека се чекаше одлуката на судот, која клубот ќе ја почитува, зазеде став дека е неприфатливо играчот кој го тужеше клубот да носи капитенска лента во преостанатиот дел од сезоната. Поради тоа е отстранета од првиот тим“, се наведува во соопштението и се додава дека тврдењата кои се предмет на судскиот спор според нив се неосновани:

„Раичевиќ не беше во можност целосно да ги исполни своите договорни обврски во споменатата сезона, па сега не бара ниту целосно подмирување на обврските“.

Будуќност додава дека „биле принудени да донесат таква одлука“ за да го зачуваат интегритетот на клубот, како и дека Милена Раичевиќ „ја отворила вратата по судската постапка што ја покренала“ (!?). Очекувано и сосема оправдано, црногорските медиуми застанаа на страната на играчот, па „Вијести“ додава дека Управниот одмор со оваа одлука не го зачувал интегритетот на клубот.

„Интегритетот на еден голем клуб, каков што секако е Будуќност, се чува со држење на „валканата перална“, доколку ја има, подалеку од очите на јавноста“, додава познатиот црногорски медиум и дополнително додава за Будуќност за новата претседател Иван Убовиќ, кој седум дена е на чело на се: „Во текот на претходните децении имаше многу паузи во Будуќност, но вакво нешто никогаш не се случи. Луѓето кои го презедоа управувањето со клубот решија да ја отстранат од тимот девојката која со „сините“ освои 42 пехари, меѓу другите и два во Лигата на шампионите, која се врати по сериозни повреди и големи здравствени проблеми и беше моторот на тимот, секогаш кога беше на теренот“.