Сите што постат нема да му ја мислат за утрешниот појадок, ужинка или ручек: Совршена посна проичка

124

Пројата е совршено јадење за појадок, ужина, ручек.

Потребно е:

  • 500 гр пченкарно брашно
  • 500 ml вода
  • 100 мл масло
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка прашок за печиво

 

  • Подготовка:
    Загрејте ја рерната на 200 степени. Измешајте пченкарно брашно, сол и прашок за пециво. Додадете вода и масло и мешајте додека не добиете мазно тесто. Истурете ја смесата во подмачкана тава за печење, или во калапи за мафини. Ставете ја тавата во загреана рерна и печете ја пројата околу 30-35 минути додека не порумени. Ако ја правите пројата во калапи со 12 парчиња, наместо во тава, преполовете ги наведените состојки.