Семејството кое Путин го прогонува до истребување, Навални е мртов, Јулија е мета, Олег на потерница, дали децата се безбедни?

347
EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN / POOL MANDATORY CREDIT

Алексеј е мртов, се уште не се знае зошто и под кои околности. Неговата сопруга Јулија најави дека ќе ја продолжи опозициската борба и со тоа ќе стане непријател и мета. По братот на Алексеј,  Олег е распишана потерница. Во меѓувреме, мајката на Људмила го моли телото на нејзиниот мртов син пред ѕидовите на затворот, а децата во егзил се надеваат дека ќе го спречат уништувањето на нивното семејство. Тоа семејство, се разбира, се вика Навални, а прогонителот секако се вика Путин, пишува српскиот портал Нова.

По долгогодишен притвор, тортура, труење, малтретирање, рускиот опозициски лидер Алексеј Навални почина во затворската колонија „Поларниот волк“.

Веројатно никогаш нема да се дознае што точно ја предизвикало неговата смрт – згрутчување на крвта, труење со новичок, удар во срцето или сите други теории за кои се шпекулираше во изминатите неколку дена. Затоа што Кремљ не сака да го предаде телото на Навални на семејството. Додека се обидуваат да ја прифатат, обработат и тагуваат за смртта на најблискиот член од семејството, се пкставува прашањето дали и тие се безбедни.

Веднаш откако беше објавено дека Навални е мртов, неговата вдовица Јулија објави порака која со воодушевување беше дочекана од сите прогонети и гневни Руси.

„Мојот сопруг беше убиен од Владимир Путин. Некаде во затвор надвор од Арктичкиот круг, Путин не само што го уби Алексеј Навални како личност, тој сакаше да ја убие нашата надеж, нашата слобода, нашата иднина. Точно знаеме зошто Путин го уби Алексеј. Наскоро ќе ви кажеме. Но, најважното нешто што можеме да го направиме за Алексеј и за себе е да продолжиме да се бориме. Сакам да живеам во слободна Русија, сакам да изградам слободна Русија. Со убиството на Алексеј, Путин уби половина од мене – половина од моето срце и половина од мојата душа. Но, се уште ја имам другата половина која ми кажува дека немам право да се откажам“, изјави Навални.

Со тоа, всушност, најави дека ќе ја продолжи опозициската мисија на нејзиниот сопруг и де факто стана мета на Кремљ. На прашањето дали Јулија Навални, како некој што ја презема улогата на лидер на опозицијата, сега е во опасност, уредникот на „Новаја газета Европа“ Кирил Мартинов во интервју за „Нова“ како од топ вели: сигурно!”.

Кремљ веќе презеде драстични чекори кон Олег, братот на Алексеј Навални. Руското Министерство за внатрешни работи затоа распиша потерница по помладиот брат на починатиот опозиционер – Олег.

„Олег Навални, роден на 9 април 1983 година. Основи за претрес: претрес според членот од Кривичниот законик. Специјални карактеристики: повторно огласено, претходно пребарување“, се наведува во базата на податоци.

Според кој член Олег Навални е кривично гонет и ставен на потерница, не е прецизирано.

Во февруари 2022 година, судот во Москва го прифати барањето на Федералната казнена служба да ја замени условната казна на Олег Навални со вистинска за „избегнување на должностите што му ги наметна судот“, вклучително и неприсуство на инспекција за извршување на кривични дела. Како што беше наведено тогаш, „осудениот ја напуштил Русија и бил ставен на листа на трага“.

Претходно, во август 2021 година, судот го прогласи Олег Навални за виновен за поттикнување кршење на санитарните и епидемиолошките правила и го осуди на условна казна од една година.

Додека еден од нејзините синови е во мртовечница, а другиот се бара, Људмила Навалња плаче пред ѕидовите на казнената колонија во Русија.

„Владимир Путин, дозволете ми конечно да го видам син ми“, рекла мајката на Навални во видео-пораката до рускиот претседател, која ја снимила пред затворската колонија каде што почина Алексеј.

Таа побарала „конечно да го предадат телото на Алексеј“ за да може достоинствено да го погреба.

Кира Џармиш, портпаролката на Алексеј Навални, рече дека неговата мајка и адвокатите воопшто не смеат да влезат во мртовечницата.

„Мајката на Алексеј и неговите адвокати пристигнаа во мртовечницата рано наутро. Не им беше дозволено да влезат. Еден од адвокатите е буквално исфрлен“, напиша Јармиш на социјалната мрежа „Икс“.

Јулија и Алексеј Навални имаат две деца – Дарја (23) и Захар, која е тинејџерка. Тие ја напуштија Русија пред неколку години во страв од режимот на Владимир Путин. Тие живеат и студираат во странство и ретко се појавуваат во јавноста.

Ќерката на Алексеј Навални, позната како Даша, беше видена во четвртокот за прв пат откако беше објавена смртта на нејзиниот татко во арктичка затворска колонија кон крајот на минатата недела. Сопругата на починатиот опозициски политичар Јулија на социјалните мрежи објави фотографија со својата ќерка, со порака за љубов и поддршка.

Заедно со фотографијата Јулија напиша: „Драга моја девојка. Летав овде да те гушнам и поддржам. Толку силна, храбра и издржлива. Сигурно ќе се снајдеме драга моја. Многу е добро што те имам покрај мене. Те сакам“, и рекла Џулија на својата ќерка, студентка на Универзитетот Стенфорд во Америка.

Даша и нејзиниот брат Захар живеат далеку од очите на јавноста, но по труењето на нејзиниот татко, таа имаше неколку јавни настапи, при што ја поддржуваше неговата мисија, пишува Нова.рс.