Села: Таравари работи на уништување на Алијанса за Албанците

43

Зијадин Села го повтори својот став дека партијата треба сама да настапи на претстојните избори. Тој вечерва на тв24 рече дека „Арбен Таравари работи на уништување на АА и се користи како марионета на ВМРО-ДПМНЕ“.

„Стојам на ставот дека треба сами да одиме на избори и сум против самоволието во една партија. Нема да дозволам тоа да се случи во моментот кога јас сум претседател на Алијанса. Чинителот кој доведе до таква ситуација во Тетово е Таравари. Кога делуваш политички по наредби, не може да се спречи разединување и тој работи на уништување на Алијансата“ – кажа Села.

Најважно според него било партијата да остане соединета, а во наредниот период, напомена, дека ќе се разјаснат многу работи.

„Се договориме со Таравари дека на изборите Алијанса ќе оди сама и потоа се случи тоа. Не знам кој раководел со Таравари, сега Алијанса се враќа на патот“ – потенцира Села.

Тој демантира дека поддржува кандидат на ДУИ за претседател на државата и вели „Таравари ја имаше мојата целосна поддршка ако излезеше како кандидат на Алијанса, но од моментот кога дезертираше, тој не е кандидат на Алијанса“.

На Таравари му порача дека не му доликува да ја шверцува партијатата за нечии интереси, а не ни заслужува да се нарекува претседател на партија.