Секој хороскопски знак има своја среќна боја- им носи посебна енергија

252

Боите носат енергија, а некои можат да донесат нешто што ќе ве натера навистина да блеснете. Тие можат да ја зголемат самодовербата, да го смират вишокот енергија и да ја зголемат силата. 

Овен:Црвена

Црвената боја ја нагласува душата на родените во знакот на Овен и поттикнува страст, енергија и иницијатива. Црвената боја е боја на возбуда што ја поттикнува активната природа на Овенот и желбата за живот. Црвената боја бара внимание, а Овенот е знак кој не сака да се игнорира. Не е ни чудо што планетата Овен, Марс, се нарекува „Црвена планета“. Колку повеќе нијананси на црвена ќеобл ече Овенот, толку поголема ќе биде нејзината природна енергија.

Бик: Зелена

Свежата зелена боја го поддржува духот на Бикот и ја подобрува неговата врска со природата. Како зелените пасишта на кои почива Бикот, и зелената претставува раст и напредок. Враќањето на зеленилото на пролет ја зајакнува врската со овој знак.

Близнаци: Жолта

Инспиративната жолта боја го крева духот на Близнаците и поттикнува љубопитност и мудрост. Оваа инспиративна и живописна боја сјае низ возбудливата и немирна природа на Близнаците. Имитирајќи го топлото сонце, жолтата боја ги осветлува и развеселува сите наоколу. Бидејќи е боја на умот и интелектот, ја подобрува менталната моќ и фокусот на Близнаците.

Рак: Бела и сребрена

Светли бели и сребрени бои ги поврзуваат Раковите со нивната интуиција и овозможуваат јасен поглед. Исто како сјајните сребрени површини на водата или светлиот сјај на Месечината, сребрената и белата се бои на интуиција и чистота. Тие ја зголемуваат чувствителноста и разбирањето на Ракот, поттикнуваат многу подлабоко чувство на убов.

Лав: Златна

Светло-златната боја позитивно влијае на топлото срце на Лав и го зајакнува неговиот позитивен дух. Блескајќи со кралски раскош, златото отсекогаш била боја на престиж и моќ. Затоа, не е ни чудо што Лав, кралот на џунглата, го привлекува оваа возвишена боја. Златната боја му дава на Лавот внимание што му треба и ја поддржува неговата дарежлива природа и пријатна, оптимистичка перспектива на животот.

Девица: зелена и кафеава

Класично, природно кафеаво и зелено помагаат Девиците да останат со двете нозе на земја и да се фокусираат на напредокот. Кафеавата боја претставува стабилност и поттикнува внимателен и методичен пристап кон животот како што имаат Девиците. Во природата, зелената е боја на раст, што ја интензивира постојаната желба за подобрување што ја чувствуваат Девиците.

Вага: Розова и сина

Воздушно розево и светло сино и помагаат на Вагата да го отвори срцето и да го омекне нејзиното присуство. Овие бледи нијанси внесуваат смирувачка и пријатна нота во личноста на Вага. Симболизирајќи ладно, светло ветре, светло сината боја ја зголемува јасноста и рамнотежата, додека розовата боја ја поттикнува loveубовната страна на Вагата.

Шкорпија: Црна Темната и мистериозна црна боја му помага на Шкорпијата да остане iousубопитна и фокусирана. Црната ја претставува длабочината на која живеат Скорпиите и ја интензивира нивната желба да талкаат под површината и да доведат во прашање сè. Во западната култура, црната боја е поврзана со раѓање и смрт, зголемувајќи ја силата и способноста на Шкорпија да се трансформира.

Стрелец: Виолетова

Бојата на духовноста и свеста, бујната виолетова боја го охрабрува Стрелецот да се сврти кон неговата филозофска страна, просветлување и отвореност. Како боја на изобилство, виолетовата боја ја подобрува природната среќа и позитивната природа на Стрелецот и неговиот стремеж кон пошироки хоризонти.

Јарец: кафеав и сив

Земјената кафеава и сива боја му помагаат на Јарецот да го најде најдобриот и најпрактичниот начин во животот. Овие силни и природни бои ја зголемуваат солидарноста, сигурноста и традиционализмот на Јарецот. Како комбинација на екстремно црно-бело, сивата боја ја охрабрува конзервативната природа на Јарецот и неговиот сериозен пристап кон животот. Кафеавата боја претставува стабилност и може многу да влијае на определбата на Јарецот кој се стреми кон своите цели.

Водолија: Сина

Смирувачката сина боја му помага на Водолијата да ја балансира својата немирна енергија. Исто како небото и водите со кои е поврзана Водолијата, сината боја претставува ширина и обезбедува непречен проток на идеи, разговори и експериментирање. 

Риби: светло зелена

Бледо зелената боја поттикнува заздравување и обновување и ги охрабрува. Рибите да имаат поголема врска со нивната свест. Како боја на животот, светло зелената боја претставува обновување и инспирација, поттикнувајќи заздравување и позитивната енергија по која се познати Рибите.