Само Рудигер е квалитетен дефанзивец

64
epa09958877 Antonio Ruediger (L) of Chelsea in action against Kelechi Iheanacho of Leicester during the English Premier League soccer match between Chelsea FC and Leicester City in London, Britain, 19 May 2022. EPA-EFE/NEIL HALL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Легендарниот репрезентативец на Германија, Себастијан Шваинштајгер, се обиде да ја лоцира вината за елиминацијата на популарните „панцири“ во групната фаза од СП 2022.

  • Во одбраната имаме само еден дефанзивец со највисок квалитет, тоа е Тони Рудигер. Останатите се на пристојно ниво за Бундеслигата, изјави Швајншајгер.

Германија има ист број на бодови со Шпанија, но „црвената фурија“ се пласираше во 1/8 финалната рунда и ќе игра против селекцијата на Мароко.