Сака е летен приоритет

107
epa09966197 Bukayo Saka of Arsenal reacts during the English Premier League soccer match between Arsenal FC and Everton FC in London, Britain, 22 May 2022. EPA-EFE/NEIL HALL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Актуелниот шампион на Англија, тимот на Манчестер Сити, и понатаму со големо внимание ја следи ситуацијата околу крилниот напаѓач од редовите на Арсенал, Букајо Сака. Британските медиуми немаат дилема дека популарните „граѓани“ ќе испратат официјална понуда за репрезентативецот на Англија за време на летниот преоден рок и дека истата нема да биде помала од 100 мил. фунти.