Дома СВЕТ Русија ќе бира претседател во март догодина

Русија ќе бира претседател во март догодина

48

Горниот дом на рускиот парламент го одреди 17 март 2024 година како официјален датум за следните претседателски избори. Одлуката беше донесена едногласно со 162 гласа во Советот на Федерацијата.

„Со оваа одлука всушност ја започнуваме изборната кампања“, изјави Валентина Матвиенко, претседателка на Советот на Федерацијата.

Таа додаде дека за прв пат на изборите ќе гласаат жителите на делови од украинските региони Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон, кои беа припоени од страна на Русија.

„Со заедничкото избирање на претседател на земјата, целосно ја споделуваме одговорноста и судбината на нашата татковина“, рече Матвиенко.

Претседателот Владимир Путин сѐ уште официјално не ја објавил својата намера да се кандидира за нов шестгодишен претседателски мандат. Право на глас во Русија имаат околу 110 милиони луѓе, но обично 70-80 милиони излегуваат на гласање.