Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, истакна дека австрискиот тим активно бара замена за Серхио Перез, чиј договор истекува во 2024 година. Мексиканецот веќе три години е тимски на Макс Верстапен, а моментално е втор во генералниот пласман, но неколку лоши финиши веднаш беше вклучен алармот во Ред Бул.

  • Разгледуваме многу опции. Први на листата се возачите на Алфа Таури, Цунода, Рикардо и Лосон, но ги следиме и другите возачи, изјави Хорнер.

Инаку, Перез беше најавен и за следната сезона, но очигледно е дека неговата позиција во тимот не е сигурна.

Следната трка во Формула 1 ќе се вози во Катар на 8 октомври.