Путин го „полуде“ светот: „Ова е незапамтено“

805
EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV

Интервјуто на рускиот претседател Владимир Путин со американскиот новинар Такер Карлсон има околу една милијарда прегледи.

Ова во програмата „Вечер со Владимир Соловјов“ на телевизискиот канал „Русија 1“ го изјави Маргарита Симонјан, главен уредник на медиумската група „Россија сезонаја“ и телевизискиот канал РТ.

„Ги замолив колегите да ја проверат гледаноста. Тоа е комплицирано и тешко, бидејќи треба да ги земете сите јазици, сите извори на кои е објавено… Ве уверувам дека оваа бројка е околу една милијарда. Ова е незапамтено во историјата на новинарството“, рече таа и додаде:

„Значи, само на социјалната мрежа Х и само на англиски, интервјуто имаше 180 милиони прегледи, ако не ги земете предвид сајтот на Карлсон и другите ресурси на различни јазици.

Да потсетиме, ноќта на 9 февруари, Такер Карлсон објави двочасовно интервју со рускиот лидер на неговата веб-страница и на различни платформи. Од неговото објавување, има повеќе од 170 милиони прегледи на социјалната мрежа X, а повеќе од десет милиони прегледи на YouTube. Интервјуто го објави и веб-страницата на Кремљ.

КЛУЧНИ ДЕТАЛИ: Што сé откри Путин во интервјуто кое го чекаше целиот свет?