Претставничкиот дом на САД ќе гласа за импичмент на Бајден следната недела

168

Претставничкиот дом на САД следната недела ќе гласа за официјалниот импичмент на претседателот Џозеф Бајден, објави денеска претседавачот Мајк Џонсон, додавајќи дека републиканците „немаат избор“.

Џонсон и остатокот од републиканското раководство во последниве недели размислуваа дали да одржат формално гласање за нивната повеќемесечна истрага против претседателот, која се фокусираше на деловните зделки на другите членови на семејството на претседателот.

Нивната истрага досега допрва треба да даде директен доказ дека самиот Бајден направил нешто незаконско.

Додека некои републиканци се претпазливи да одржат гласање за импичмент, Џонсон рече дека Домот треба да ги искористи своите овластувања „во најголема мера“ во услови на судир со Белата куќа околу барањата за информации за Бајден и неговиот син Хантер.

Белата куќа постојано ја отфрла истрагата како „неоснована“ и има за цел да ги смири десничарските републиканци.

Републиканците долго време велеа дека гласањето за истрагата за импичмент е непотребно, но почнаа да се предомислуваат кога адвокатите на Белата куќа го искористија недостатокот на формални овластувања на Домот за да тврдат дека целата истрага нема „уставен легитимитет“.

Републиканците имаат тесно мнозинство од 221-213. во Домот.

За да успее гласањето за истрагата за импичмент, речиси сите републиканци во Претставничкиот дом ќе треба да гласаат за импичмент.

Демократите, од своја страна, тврдат дека тоа е фарса што ја користат републиканците за да го одвлечат вниманието од поранешниот претседател Доналд Трамп и неговите правни проблеми.