Пресврт на пазарот на „црното злато“: Цените на нафтата растат!

820

Цените на нафтата пораснаа по одлуката на Саудиска Арабија, која го предводеше ОПЕК, да го намали производството за уште еден милион барели дневно.

Во неделата, Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините партнери (познати како ОПЕК +) не ги променија планираните намалувања на производството на нафта до крајот на годината. Сепак, најголемиот светски извозник на нафта, Саудиска Арабија, најави натамошни доброволни намалувања на производството кои ќе бидат спроведени од јули.

Производството во кралството ќе падне на 9 милиони барели дневно од околу 10 милиони барели во мај, соопшти саудиското Министерство за енергија.

Двете референтни вредности се зголемија за повеќе од 2% во раната азиска трговија во понеделникот, но беа пониски до средината на утрото. Глобалниот репер фјучерси на Брент последен пат поскапе за 1,43% на 77,22 долари за барел, додека американските фјучерси на West Texas Intermediate поскапеа за 1,5% на 72,86 долари за барел. ОПЕК + испумпува приближно 40% од светската сурова нафта и одлуките за производство можат да имаат значително влијание врз цените.

Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се зголеми за 1,30 отсто, на 77,20 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 1,46 отсто, на 72,75 долари

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,14 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,04 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од 139,95 на 140,15 јени. Американската валута зајакна и во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0700 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0705 долари.