Почина Ферус Мустафов

346

Легендата на ромската музика, познатиот музичар саксофонист Ферус Мустафов, по кратко боледување, починал синоќа во ГОБ „8 Септември“. Тој беше хоспитализиран во болницата по мозочниот удар на крајот на април.

Неговите пријатели и почитувачи веќе се простуваат од музичката легенда на социјалните мрежи.

Ферус Мустафов е роден во Штип во 1950 година, во ромско семејство на музичари. Неговата професионална кариера започнала на 17- годишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија. Ја напушта академијата откако на покана од бенд предводен од Тома Чрчев, оди на турнеја, а успехот на турнејата го натерало да се откаже од академското учење за да стане работен музичар.

Во неговата богата музичка кариера има настапувано во голем број земји во светот, а снимил и десетина албуми, главно со инструментални композиции.

Согласно неговата желба, Ферус ќе биде погребан на гробиштата во Штип.