Поради совет на TikTok ослабе повеќе од 60 килограми

1215

Дени Филипс (36) од Шрусбери заглавила во циклус на безумно јадење по раѓањето на нејзиниот син, а за време на пандемијата тежела 143 килограми. Но, благодарение на еден трик на TikTok, таа успеа да ослаби преку 64 килограми, пишува Daily Star.

Дани уживаше во големи чоколади и носеше големина 54. Таа откри дека „не гледала излез“ додека не била инспирирана од видеата за слабеење на TikTok.

“Тежината штотуку се натрупа. Тоа е една од оние ситуации во кои се чувствувате заробени, како да нема излез. Кога сте во долга врска, имате тенденција да се чувствувате удобно и пред да сфатите, килограмите се натрупале”, открила Дани. .

Таа јадеше безброј грицки во текот на денот, а по обилната вечера, немаше проблем да изеде големо пакување чоколади откако ќе се врати дома од работа.

„Всушност не се работеше за тоа што јадев, но моите порции беа огромни, особено навечер. Откако ќе го легнав син ми, си помислив: „Ова е моето време за опуштање“ и ќе отворам големо чоколадо. Не размислував два пати пред да го изедам целото сама“, изјави Дани.

Дури кога открила инспиративни успешни приказни за операциите за слабеење на социјалните мрежи, почнала да размислува за одлуката која ќе и го промени животот.

„Можеби звучи малку глупаво, но наидов на идејата за операција за слабеење на TikTok. Алгоритмот постојано ми покажуваше луѓе кои зборуваат за нивните неверојатни резултати за слабеење благодарение на гастричните ракави и бајпаси, со трајни резултати. Одеднаш, си помислив: „Леле, ова навистина би можело да функционира“, откри Дани.

„Потоа почнав да правам опсежно истражување за да го разберам процесот и да дознаам колкави се трошоците, а потоа најдов клиника во Латвија која изгледаше како најдобра опција. Едноставно не можев да најдам лош преглед за тоа“, додаде таа.

Дани е висока 180 сантиметри и често добивала комплименти за тоа колку добро ја носи тежината. “Мислев дека нема друг излез за мене освен операција. Се плашев, но бев психички подготвена. Тоа беше единствениот начин”, рече таа.

По успешното поставување на гастричен бајпас, Дани ослабе преку 64 килограми. „Само сакав да бидам здрава, активна мајка на мојот осумгодишен син и не можам да верувам дека сум таа личност сега. Не очекував дека ќе ослабам толку многу“, рече таа.