Пола Англија го сака Дејвис

114
epa10323555 Michy Batshuayi (L) of Belgium in action against Alphonso Davies of Canada during the FIFA World Cup 2022 group F soccer match between Belgium and Canada at Ahmad bin Ali Stadium in Doha, Qatar, 23 November 2022. EPA-EFE/Ronald Wittek

Шпанскиот гигант, Реал (М), доби сриозна конкуренција во англиските премиерлигаши Челзи, Ливерпул и Манчестер Сити, кога е во прашање потписот на канадскиот интернационалец од редовите на актуелниот шампион на Германија, тимот на Баерн (М), Алфонсо Дејвис. Офанзивниот бек не сака да го продолжи договорот кој е со важност до 2025 година и затоа Баерн (М) е принуден да го продаде за најмногу 50 мил. евра.