Пожар од невидени размери во Осиек: Граѓаните да не се излегуваат надвор, може да има канцерогени материи/ВИДЕО

235

Пожарот што избувна нешто по полноќ во погонот на компанијата „Драва интернационал“ во Осиек се уште не е ставен под контрола. Пластиката складирана на отворен простор гори, а пожарникарите велат дека се работи за пожар од невидени размери.

„Ситуацијата е ужасна. Гори повеќе од 10 хектари пластика и стигна до ѕидовите на фабриката. Во моментов ги отстрануваме сите запаливи и експлозивни предмети за да спречиме пожарот да ја зафати и таа зграда. За жал, еден објект веќе се запали. Не можевме да го спасиме. Температурата што се создава е неверојатна, едноставно кажано страшна, не можеш да се приближиш поблиску од 30 метри затоа што се топи опремата кај нас.

Хидрантската мрежа внатре во фабриката остана без вода, па одвреме-навреме во клучни моменти остануваме без вода, а и да имавме вода ќе беше многу тешко да се изгасне пожарот. Засега сите сме здрави и здрави, но ова е пекол. Нема друг збор. „Никогаш не сум видел вакво нешто“, изјави за Глас Славонија Борис Бањан, заменик командант на Јавната противпожарна станица Осиек.

На терен се противпожарните бригади на Осиек и Бели Манастир, како и 21 доброволна противпожарна компанија од областа Осиек и неговата околина. Околу 50 пожарникари го гаснат пожарот.

Училиштата во областите Антуновац, Ернестинов, Ласлов, Чепин и Вука ја откажаа наставата за денеска. Ветерот ги носи честичките кон тие места, пренесува Хина. Некои хрватски медиуми јавуваат дека се огласиле сирените за опасност.

Според заменик градоначалникот Драган Вулин, нема повредени лица, а екипите на итната помош интервенирале кај неколкумина пожарникари кои биле изложени на екстремно високите температури.

„Во самиот објект имаше складирани разновидни гасови и запаливи течности, кои се користат во процесот на производство и преработка на пластика. Од самиот почеток го имавме предизвикот како да го преместиме. Тој беше преместен на безбеден дел, кој не бил зафатен од пожарот“, истакна Вулин.

„Засега нема мерења за загадувањето на воздухот, но, имајќи ги предвид огромните количества чад и гасови, се повикуваат граѓаните да ги затворат прозорците и да не излегуваат надвор поради можните штетни ефекти на гасовите поради согорувањето на пластиката. Предупредувањето до граѓаните е во сила до понатамошно известување“, рече Вулин.