Пожарникарите го бранат езерото Тахо од пожарот

61

Голем број пожарникари со комплетна опрема се собраа денеска за да го заштитат езерото Тахо од пожар поради кој населението беше евакуирано од јужниот дел на тоа одморалиште, додека луѓето во Невада беа предупредени да бидат подготвени за евакуација.

Улиците на популарното место за одмор, обично исполнети со илјадници туристи, се речиси напуштени, објави АП.

„Тоа е повеќе надвор од контрола отколку што мислев“, рече Глен Наз, кој беше евакуиран.

Поради силниот ветер, пожарот се прошири доцна синоќа над двата главни автопати, палејќи ги кабините на планинските дрва, додека се спушташе надолу по падината во сливот на Тахо.

Повеќе пожарникари пристигнаа синоќа кратко по темнината, а многумина беа испратени да ги заштитат домовите во областа на Божиќната долина, на околу 16 километри од градот Саут Лејк.

Густиот чад ги спречуваше пожарникарите повремено минатата недела, но оттогаш 23 хеликоптери и три цистерни со воздух исфрлија илјадници галони вода и го забавија ширењето на огнот, изјави портпаролот на пожарникарите Доминик Полито.

Националната метеоролошка служба предупреди за критични временски услови до утре поради силни налети на ветер, многу ниска влажност и екстремно сува вегетација.