Планот на Нетанјаху за повоена Газа му дава целосна контрола на Израел

413

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го претстави планот за повоена Газа без Хамас, кој вклучува целосна демилитаризација на енклавата, затворање на јужната граница со Египет и ремонт на цивилната администрација и образовниот систем и ја исклучува можноста за палестинска држава.

Нетанјаху им го претстави планот на членовите на Кабинетот за безбедност како основа за дискусија, изјавија од кабинетот на премиерот за Си-Ен-Ен, а тоа доаѓа откако Нетанјаху се соочи со неколкунеделни критики дека нема конкретен план за повоена Газа.

Планот беше обелоденет кога Израел испрати преговарачки тим во Париз, предводен од директорот на Мосад, Дејвид Барни, за да ги продолжи разговорите за можен прекин на огнот и спогодба за ослободување на заложниците што може да стави крај на четиримесечната војна.

Документот наведува низа принципи, од промени на безбедносно и цивилно ниво до долгорочни планови за тоа кој управува со Газа и на Западниот Брег.

Предвидениот план предвидува затворање на јужната граница на Газа со Египет, давајќи му на Израел целосна контрола врз влезот и излезот од енклавата. Во моментов, Египет го контролира пристапот до јужната граница на Газа преку преминот Рафах.

Нетанјаху изјави дека Израел ќе соработува „колку што е можно повеќе“ со Египет, во координација со САД.

Не е јасно дали Израел го добил потписот на Египет на планот или некој дел од него, а израелски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека документот е „координиран“ со САД.

Во планот се наведува дека „Израел ќе има безбедносна контрола врз целата област западно од Јордан“, која го опфаќа целиот Западен Брег и Газа, а Израел ќе биде одговорен за „спроведување и надзор“ на демилитаризацијата на појасот.

На цивилно ниво, Нетанјаху дава детали за ремонт на цивилната администрација и образовниот систем во Газа, вклучително и прекинување на финансирањето на Газа од Катар, што го одобри претходната влада на Нетанјаху.

Локалните ентитети кои раководат со државната служба „нема да се идентификуваат или примаат пари од земји или ентитети кои го поддржуваат тероризмот“, се вели во планот.

Иако ова е веројатно упатување на Катар, не е јасно дали тоа би се однесувало и на палестинската управа, ревитализирана верзија на која САД рекоа дека треба да управува со Газа во иднина.

Планот на Нетанјаху, исто така, повикува на „дерадикализација“ на образовниот систем, кој Израел и неговите сојузници долго време го обвинуваат дека промовира антисемитизам.

Планот нагласува дека меѓународната заедница нема да го принуди Израел да ја признае палестинската држава.

„Израел ги отфрла меѓународните диктати за трајно спогодување со Палестинците, а признавањето на палестинската држава би било огромна, невидена награда за тероризмот“, се вели во планот.