Омилениот деликатес на сите генерации: Бабин колач по единствениот вистински рецепт

2593
Пекселс

Бабиниот колач е мек како душа, а мириса и откако ќе се подготви. Децата го сакаат и може да се однесе на патување.

Бабиниот колач со децении е еден од омилените колачи, одличен е за патување, а можете да го јадете сув без додатоци, или со прелив од овошје, на пример, вишни. Само имагинацијата е граница за комбинирање на оваа вафла со други вкусови. Еве го вистинскиот и единствен рецепт како правилно да го подготвите.

Состојки:

1 јајце

225 гр брашно

1 лажица шеќер (по избор)

250 мл млеко

50 гр путер, стопен и изладен

½ лажичка екстракт од ванила (опционално)

1 лажица масло

сос од цреши и шеќер во прав, за сервирање (по желба)

Рецепт за бабин колач:
Изматете ги јајцата, шеќерот, путерот

За добар бабин колач, скршете ги јајцата (за меки вафли, користете ги само жолчките во оваа фаза) во голема чинија, а потоа додадете го брашното и дарежлива прстофат сол. Додадете го шеќерот, доколку користите, потоа постепено изматете го млекото, а потоа стопениот путер додека не се изедначи. Изматете ја ванилата, доколку користите. Ако сте решиле да направите помеки вафли, изматете ги белките и потоа нежно свиткајте ги во тестото. Алтернативно, направете го тестото со мешање на сите состојки заедно со помош на блендер или рачен блендер. Може да се направи 1-2 часа однапред и да се стави во фрижидер.

Печете ги вафлите во апарат

Загрејте го калапот за колачот според упатствата на производителот, намачкајте го со малку масло, па истурете го тестото колку да ја покрие површината. Гответе според упатствата на производителот (обично 5-6 минути) додека бабиниот колач не стане златно кафен и крцкав. Послужете веднаш или оставете го на топло додека го правите остатокот. Посипете со сируп од вишни или по желба посипете со шеќер во прав. Уживајте во најубавиот бабин колач!