Тешко е да се замисли некој да се забавува кога дознава дека нивниот лик е убиен во хит серија или филмска франшиза и дека останал без работа. Но, понекогаш актерите бараат, па дури и ги молат режисерите и писателите со недели, месеци, па дури и години да го убијат нивниот лик.

Ренер не беше задоволен од начинот на кој неговиот лик беше прикажан во „Одмаздници“. Тој рече дека тоа не е она на што потпишал да игра и посочи колку време поминал во филмот како слуга на Локи контролиран од умот.  Всушност, тој помина толку лошо додека го снимаше филмот што се се вртеше наоколу преправајќи се дека неговиот лик има срцев удар за да им предложи на продуцентите дека треба да биде убиен.

Пол Волкер

Во пресрет на четвртиот дел од филмот „Hell Streets“, Пол Вокер откри интересни детали.

-Сакав да го решам ова време. Мислев дека завршивме со второто и некако дојде третото и овој пат Вин се јави и рече: „Еј, ајде да направиме уште едно“. “Му кажав на Џастин Лин дека сакам да умрам. Тој рече дека тоа нема да се случи, рекол Вокер.

Алек Гинис

Гинис наводно го молел Џорџ Лукас да го убие во „Војна на ѕвездите“ и бил многу отворен во критиките за дијалогот на неговиот лик Оби Ван.

-Едноставно не можев да продолжам да ги кажувам тие крвави грозни реченици. Доста ми беше“, рече тој.

Мajло Вентимилија

Мајло се обиде насилно да ја убие Џес во серијата „Гилмор“.

-Всушност се обидов да ја убијам Џес, а тие не сакаа. Сакав да ме удри автобус, некој да ми го пресече грлото со нож, нешто… Мислев дека ќе биде кул“, изјави тој!

Шон Конери

На Конери му се слошило да го игра Џејмс Бонд и сакал да биде мртов. Тој дури еднаш рече: „Отсекогаш го мразев тој крвав Бонд, би сакал да го убијам“.

Даниел Крег

А и Даниел Крег сакаше Бонд да умре, штом го заврши првиот филм.

„Искрено мислев дека ќе снимам еден филм за Бонд. Но, тогаш веќе знаевме дека е хит. Ја прашав Барбара Броколи: „Уште колку? Три? Четири?“ Таа рече: „Четири!“. Реков: „Добро. За да можам да го убијам?“ Таа рече да.”

Софи Тарнер

Софи Тарнер му кажа на Just Jared дека сака нејзиниот лик Санса да умре на Game of Thrones откако таа ќе се одмазди.

„Сакам да се одмазди за смртта на нејзиното семејство и за се. Но, тогаш некако сакам да умре на крајот затоа што сакам голема смртна сцена“, објасни таа.

Што се однесува до видот на смртта, Софи Тарнер предложи: „Нешто што ќе трае цела епизода, како труење, навистина може да трае. Само долга, бавна смрт“.

Тројанец Белисарио

Тројан рече дека се обидела да го убие нејзиниот лик Спенсер во „Pretty Little Liars“ бидејќи чувствувала дека ликовите во серијата станале поинтересни откако умреле. Сепак, нејзиниот лик опстанал до крај.

Ешли Мадекве

Ешли ја напушти „Одмаздата“ откако нејзиното мислење не беше испочитувано од „писателски причини“. Откако беше откриена веста, таа на Твитер објави дека сака нејзиниот лик да умре во „пламенот на славата“ додека носи скапа облека. Меѓутоа, нејзиниот лик не умрел, туку бил протеран во родниот град.

Пол Весли и Иан Сомерхалдер

И, конечно, кога „Дневниците на вампирите“ се приближуваше кон крајот, и Весли и Иан (кој ги играа главните улоги на Стефан и Дејмон) мислеа дека нивните ликови треба да умрат. “Се каравме кој ќе умре”, открил Весли.