Овежителен чај со лимон за топлите денови пред нас: Едноставно и здраво

78

Наместо вообичаените утрински пијалaци, можеме да пробаме нешто ново и здраво – домашен чај од лимон.

Има многу здравствени придобивки, лесен е за подготовка, има малку калории и е многу заживувачки.

Се верува дека лимонот може да го подобри здравјето на срцето, да го регулира нивото на шеќер и да го детоксицира телото.

Тоа е освежителен пијалaк што лесно можете да го направите дома.

Потребно е:

  • 1 чаша вода
  • свежо исцеден сок од лимон
  • шеќер или мед

Постапка:

Прво нека зоврие водата. Како алтернатива додадете половина лажичка лисја од чај од лимон или зелен чај. Оставете да се готви 2 до 3 минути. Додадете четвртина порција сок од лимон. На крај, додадете шеќер или мед по вкус.