Норвежанецот Сагосен ќе биде најдобар стрелец на СП

52

Најпознатата светска обложувалница „Вилијам Хил“ излезе и со квотите за тоа кој ќе биде најдобар стрелец на Светското првенство во ракомет, што моменто се игра во Германија и Данска.

Најголеми шанси за оваа престижна титула имаа норвешкиот репрезентативец Сандер Сагосен. Обложувалницата за него даде квота од 6.50, а не треба да не изненадува тоа што втор фаворит за престижното признание е македонскиот бомбардер Кире Лазаров со коефициент 7.00. Иститот коефициен е даден и за данскиот ракометар Микел Хансен, како и Германецот Уве Генсхајмер.

Веднаш зад нив е Швеѓанецот Никлас Екберг со коефоциент 17.00, а од шестото до десетото место за најдобар стрелец конкурираат Данецот Рамус Лауге Шмит (19.00), Хрватот Златко Хорват (19.00), Шпанецот Феран Соле (21.00), Французинот Кентин Мае (21.00) и Норвежанецот Кристијан Бјорнсен (21.00).