Италијанката Мелиса Сата, поранешната девојка на познатиот тенисер Матео Беретини, збесна, бидејќи светските медиуми ја претставија како „зависничка од секс“. Матео Беретини неодамна откри дека повеќе не е во врска со познатата водителка, а нивната врска од самиот почеток предизвика невидено медиумско внимание.

Сата е поранешна девојка на италијанскиот фудбалер Бобо Виери и поранешна сопруга на контроверзниот фудбалер Кевин Принс Боатенг. Многумина ја обвинија за падот на Беретини и фактот дека финалистот на Вимблдон од 2021 година сега е надвор од Топ 100 во светот. По поразот од Карлос Алкараз на минатогодишниот Вимблдон, се појавија бројни негативни коментари.

„Таа е виновна што не му оди. Ѓаволот е во телото на жената, го истрошува со секс“, беше еден од коментарите на објавата за натпреварот во италијанските медиуми.

По раскинувањето со Беретини, повторно во фокус се најде нејзината позната изјава од времето кога беше во бурна врска со фудбалерот Кевин Принс Боатенг. Тогаш откри дека често имале интимни односи, па ја обвиниja за причината за неговите проблеми. Сега истакнува дека и е доста од лагите и дека ќе ги тужи медиумите кои објавуваат невистини за неа.

„Уште еднаш сум принуден да преземам самоодбрана пред судот на медиумската инквизиција, без да направам никакво „злосторство“ или однесување кое се карактеризира со морална осуда. Ништо од професијата (им се извинувам на оние кој се занимаваат со новинарската професија со свесност, залагање и посветеност, ако го употребам терминот кој ги зближува со оние кои веснивците ги користат како обична вежна на друштвените профили), во врска со моето размислувано „раскинување“ не пропуштаат да ме ставаат во вестите со очигледната цел да продаде некои копии од хартија или да заработи уште неколку кликови, дефинирајќи ме како „зависник од секс“, напиша Мелиса, додавајќи:

„Сега знам дека тоа што треба да пишувам за себе и да известувам за дефиницијата што длабоко ме распарчува бара огромна ментална сила, бидејќи се чини дека сум катапултиран на обвинителна клупа, принуден да се бранам во перверзен систем каде што нема пресфункција на невиност, но вина, за која, по овој товар на докажување, напротив – ако не можам да ги докажам фактите во моја одбрана – ќе бидам прогласен за виновна, припаѓаат на светот на мажите на кои судбината им резервирала среќа да бидат јавни личности и дека мора да ја земат предвид неизбежната инвазија на мојот приватен живот, но не е првпат да бидам принуден да се бранам од новинар кој, за да ја поттикне имагинацијата на читателите кои се најчувствителни на темата, не пропушта да измислува зачинети приказни за мене, не грижејќи се ни малку за страдањата што ми се нанесени како мајка, а не како жена и како личност“, напиша на својот инстаграм профил, револтирана Мелиса.