epa10386257 Rafael Nadal of Spain reacts in his match against Alex de Minaur of Australia during the 2023 United Cup tennis match between Spain and Australia at Ken Rosewall Arena in Sydney, Australia, 02 January 2023. EPA-EFE/STEVEN MARKHAM AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Крис Еверт, поранешниот светскитениски рекет број еден, смета дека Рафаел Надал наскоро би можел да повлече линија под големата кариера. И покрај тоа, таа за „Еуроспорт“ изјави дека е извесно дека уште некое време ќе се бори со Новак Ѓоковиќ за најголемите титули, но и дека сега кога е татко има други приоритети.

-Мислам дека неговата мотивација е сè уште голема. Но, да имаш такво нешто од година во година, да освојуваш многу титули и да не ја изгубиш желбата да се натпреваруваш, тоа е одлично. Еј, 18 години во Топ 10! Да ја имаш таа мотивација и таа посветеност е спортист кој никогаш не паѓа, да се биде во Топ 10 кога списокот е толку голем, што доволно зборува за она што се случува во неговата глава, вели Крис.

Американецот додаде дека Надал е голем воин, но сега мора да се грижи за своето тело.

-Неговите повреди не беа толку катастрофални, каде што тој би отсуствувал една година, како и многу други играчи. Рафа навистина гледа како да го сочува своето тело. Тој беше вистински воин и неговото тело страдаше многу, бидејќи дава 100% на тренинзите и на натпреварите. Игра многу физички, неговиот стил е таков што го совладува противникот во размената на ударите. Помина многу време удирајќи ја топката и се прашувате како неговото тело се уште се држи толку добро.Сепак, сега дека е татко, има поинаква перспектива и тенисот не му е на прво место, додаде Еверт.

Таа вели и дека не би била изненадена доколку шпанскиот тенисер наскоро доживее пад во кариерата.

-Неговото тело е истрошено и сега дури и обична повреда веќе не е обична и ќе има се повеќе и повеќе проблеми на теренот. Нема да се пензионира, но во следните неколку години, поради повредите и семејството, нема да ме изненади ако почне да попушта. Повредите се зголемуваат во последните години. Тоа е знак дека телото е покревко и тоа е разбирливо поради неговиот стил на игра и не мислам ништо негативно во врска со тоа. Сепак, точно е дека се повреди. Нема причина да се бори против емотивниот или менталниот дел од играта, тоа е повеќе за одржување на неговото тело што е можно поздраво. Ролан Гарос, земја, подолги размени, подолги натпревари… Тоа ќе биде навистина голем предизвик за него, заклучи Крис Еверт.