Нереални сцени од протестот во Белград: „ВУЧИЌ ОДИ СИ“ – најголем во последната декада/ВИДЕО

4543
EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

„Нереални сцени од Белград“, пишува Ослобоѓење вечерва за протестот „Србија против насилството“ кој заврши во Белград нешто пред 21 часот.

„Најголем протест во последните десет години“, додаваат во насловот на текстот на насловната страница на порталот Ослобоѓење.

Тие наведуваат дека повеќе од десетици илјади граѓани повторно излегле на протестна прошетка во Белград, а медиумите „пренесуваат проценки дека ова е најголемиот протест во последните 10 години“.

Јутарњи лист пишува дека е најавен нов собир во Белград.

„Нема да застанеме додека не се исполни последното барање“, наведува Јутарњи лист во насловот на написот во кој се повикуваат на Данас и некои други медиуми во Србија. Во живо ги следеа и случувањата на белградските улици.

Повикувајќи се на Данас, Јутарњи јавува дека блокадата на мостот Газела е завршена во 20 часот и 40 минути и дека следниот собир е најавен за следниот петок.

„Собраниската седница е закажана за следниот четврток. На седницата ќе се гласа за замена на Советот на Регулаторното тело за електронски медиуми (РЕМ), како и за надлежностите на министерката за внатрешни работи Братислава Гашиќ“, изјави Срѓан Миливојевиќ, претставник на ДС, а пренесуваат од овој весник.

Со зборовите „Ова е најголемиот протест во Србија во последните 10 години: „Вучиќ, оди си!“, вечерашниот протест во Белград беше означен на веб-страницата Index.hr.

„На протестот имаше десетици илјади граѓани, а ретките медиуми кои известуваа за протестот, како Nove.rs, Danas.rs и N1 Beograd, пишуваа дека тоа е најголемиот протест во последните 10 години во Србија. Во понеделникот се проценуваше дека тогаш имало околу 50.000 луѓе, но денес ги имало уште повеќе“, пишува Индекс.

Црногорске вијести на својата насловна страница ги информираше и своите читатели за протестот.

Заедно со информацијата дека протестот е завршен и Газела е деблокирана, „Вијести“ ги повтори барањата кои опозицијата ги изнесе до властите, а кои вечерва во два наврати им беа прочитани на насобраните граѓани.