Најлошиот кошмар на принцот Хари се остварува: Книгата не можеше да излезе во полош момент

2813

Откако принцот Хари и Меган Маркл го напуштија кралското семејство и се откажаа од своите титули, а потоа ги открија „валканите алишта“ на нивното семејство во интервјуа, мемоари и изјави, тие се соочуваат со тешки проблеми и постојано презимување. Сега кога излезе новата книга, на виделина излегоа нови тајни, а поканата што Меган и Хари ја очекуваа за Божиќ, изгледа дека никогаш нема да дојде.

Принцот Хари е во својот „најлош кошмар“ бидејќи тој и Меган Маркл „се враќаат на почеток“ по објавувањето на експлозивната нова кралска книга.

Во последниве недели, беше откриено дека ладените односи на Хари со неговиот татко, кралот Чарлс, покажуваат знаци на одмрзнување, откако парот уживаше во „топол“ телефонски разговор на 75-тиот роденден на монархот. Во исто време, извештаите тврдеа дека Сасекси би сакале да бидат поканети да го поминат Божиќ со членовите на кралското семејство во Сандрингам оваа година. Сепак, новата книга на Омид Скуби, Endgame, беше објавена минатата недела со серија нови тврдења за бомбите за кралското семејство – вклучувајќи ја и тензијата меѓу Хари и Меган и нивните кралски братучеди.

Копиите од книгата беа извадени од полиците во Холандија откако беше објавена минатата недела, кога беше откриено дека именувале двајца членови на кралското семејство за кои се вели дека изразиле „загриженост“ за бојата на кожата на синот на Хари и Меган, Арчи. И според кралскиот експерт и автор Данкан Ларкомб, книгата не можеше да дојде во полошо време за Хари и Меган. „ОК!“ магазин рече: – Тоа ги врати на почеток.

-Сега има притисок Хари да излезе и да се дистанцира од книгата и мислам дека тоа ќе биде многу примамливо за него, бидејќи се чини дека се обидува да го ублажи тонот кон кралското семејство. Имаше некои знаци на помирување, дека можеби се обидуваше да ја заврши борбата на својот крај. Така, тајмингот на книгата не може да биде полош за Хари. Мислам дека тоа е неговиот најлош кошмар.

– Ќе биде навистина фрустрирачки за Чарлс и Вилијам. Дали тие ќе го сметаат Хари лично одговорен, останува да видиме. Но, тоа е гнездото на стршлени кое повторно го наметна прашањето за овој наводен кралски расист. Тоа е прашање кое победи и е лошо за кралското семејство.

Но, и покрај очигледните тензии меѓу кралот и Хари предизвикани од расправијата, се вели дека Чарлс сè уште има надеж за помирување меѓу таткото и синот. Се претпоставува дека монархот бил уништен од најновата контроверзност, која се однесува на неговата наводна намера да го дестабилизира семејството, но изворите велат дека тој нема да биде под притисок да прави повеќе непромислени потези.

Близок човек од доверба на членовите на кралското семејство веќе шест децении верува дека неговото височество никогаш нема да се откаже од Хари, неговата сопруга Меган или нивните две деца Арчи и Лилибет. Изворот изјави за Sunday Express: – Тој не сака целосно да го изгуби контактот со Хари, бидејќи како родител и баба и дедо, неговото срце останува посветено на нив.

– За Чарлс е тешко време, но неговата главна одлука е дека нема целосно да го отсече Сасекс. Наводите во книгата – без разлика дали Хари и Меган ги поддржале или не – се грижат за имиџот на палатата, но, искрено, Чарлс не сака да се кара со Хари. Можеби многу малку комуницираат, но љубовта останува.