Наместо на јубилејна прошетка, „Летечкиот Шкотланѓанец“ викендов на проверка: Неколкумина повредени откако парната машина удрила во стари вагони

172

Историската парна локомотива „Летечки Шкотланѓанец“ (Летечки Шкотланѓанец) со мала брзина удрила во стари вагони на станица во шкотските висорамнини, при што биле повредени неколку лица.

Националниот железнички музеј соопшти дека во петокот се случил „инцидент со ранжирање“ на станицата Авимор во Националниот парк Кернгормс. Тука е железничката пруга што ги носи посетителите на патување со парен воз околу северна Шкотска.

„Летечкиот Шкотланѓанец“, кој е најпознатата парна машина во светот, викендов требаше да замине на кратки патувања за да ја прослави својата стогодишнина.

Шкотската полиција соопшти дека по несреќата со „мала брзина“, две лица се хоспитализирани како мерка на претпазливост, а на три лица им била укажана помош на местото на настанот и не им била потребна болничка помош.

Историската локомотива нема да влече возови викендов и ја чека проверка на 2 октомври, а се проценува и состојбата на вагонскиот состав „Royal Scottish Train“ кој го удри „Летечкиот Шкотланѓанец“ кога беше прицврстен за него.

„Летечкиот Шкотланѓанец“ влезе во служба во 1923 година, а своето познато име го доби една година подоцна. Тој влечеше возови од Лондон до Единбург.

Светската слава ја стекна кога на специјално пробно возење во 1934 година достигна брзина од 100 милји на час (160 км/ч), со што стана првата локомотива во Велика Британија која ја достигна таа брзина.

Таа беше „пензионирана“ во 1963 година.

Оттогаш, локомотивата ги обиколи САД и Австралија и влечеше вагони на специјални патувања низ ОК додека не беше купена од Националниот железнички музеј во Јорк, кој презеде проект вреден повеќе милиони фунти за да ја обнови во последниве години.