Лекар состави ранг листа:Од штрудли до раскошни торти – меѓу нив е најпогубниот десерт за линијата

198

Лекар ги рангира слатките од најмалку опасни до најштетни за одржување на идеалната линија – ќе се изненадите! 

Сите знаеме дека колачите и тортите не се пријатели на идеалната линија, но има и разлики меѓу нив. Некои се поштетни за организмот, а некои имаат многу малку ефект врз зголемувањето на телесната тежина.

Кои десерти воопшто не се препорачуваат и кои можеме да ги јадеме без многу каење, откри гастроентеролог, д-р Алексеј Парамонов.

Ова е неговиот список на слатки рангирани од најмалку штетни до оние што треба целосно да се елиминираат!

Штрудла од јаболка

Точно, овој десерт се состои од путер, брашно, ореви, па дури и презла, но има и јаболка богати со растителни влакна и пектин. Неговата калориска вредност е само 160 kcal во 100 грама.

Панакота

Панакотата е на второ место со 190 калории на 100 грама. Не е многу штетно поради фактот што путерот во него се заменува со крем, а густината се постигнува со додавање на желатин. Често се служи со бобинки, кои не се само вкусни, туку и здрави.

Тирамису

Наместо брашно – бисквити, наместо путер – меко сирење. Калориската вредност не е занемарлива – 285 калории во 100 грама, но маскарпоне сирењето содржи и витамини Д и К, што е дополнителна придобивка.

Чизкејк

Главната состојка – сирење, што значи помалку калории, помалку маснотии, вишок протеини. Сепак, овој десерт има многу шеќер, неговата енергетска вредност е 340 калории во 100 грама.

Торта Наполеон

Во 100 гр има околу 410 калории, друг проблем е што според традиционалниот рецепт се подготвува и од маргарин (покрај путерот), кој содржи транс масти и е лош за крвните садови.