Курти ги обвини Вучиќ и Петковиќ за ситуацијата во Косово/ВИДЕО

213

Косовскиот премиер Албин Курти, ги обвини српскиот претседател, Александар Вучиќ и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, за поттикнување на немирите во Косово.

Курти ги оцени дејствијата како агресивни и однапред испланирани и смета дека ним им предходеле средби и собири на страв и закани.

Тој во видео обраќање апелираше до граѓаните на албански јазик да ги следат изјавите на полицијата и Владата и ја потврди информацијата за барикадите и пукањето.