Ковид-19 во светот: 1,25 милиони луѓе заразени, починаа 67.930, над 250 илјади луѓе одравеа

71

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.245.741 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 67.930, а оздравеле 256.760 луѓе.

– Во Италија се потврдени нови 4.316 заразени случаи со коронавирус и уште 525 починати во изминатите 24 часа. Вкупно во земјата се заразени речиси 130.000, а починале 15.887.

– Словенечкиот премиер Јанез јанша оцени дека за две до три недели неговата Влада би можела да почне да укинува некои рестриктивни мерки воведени поради епидемијата на Ковид-19.

– Некои јужнокорејски цркви почнале да нудат драјв-ин верски служби, а други ги пренесуваат мисите преку интернет, со цел да ги избегнат строгите мерки за спречување на новиот коронавирус.

– Во Африка поради пандемијата на Ковид-19 се загрозени околу 20 милиони работни места.

– Во американската држава Њујорк досега се регистрирани 122.031 случај на зараза со коронавирус. Во последните 24 часа во таа држава починале 594 лица, а хоспитализирани се 575 пациенти.

– Шефот на американската воена здравствена служба Џером Адамс изјави дека следната недела ќе биде „најтешка и најтажна” за „животите на повеќето Американци”, споредувајќи го претстојниот мрачен период на пандемијата на новиот коронавирус во САД со „Перл Харбор” и терористичките напади на 11 септември 2001 година.

– Во Шведска во последното деноноќие од новиот коронавирус починале 28 луѓе.

– Иранскиот претседател Хасан Рохани најави дека во следните денови ќе ги ублажи некои мерки воведени во борбата против ширењето на Ковид-19.

– Папата Франциск служеше миса по повод празникот Цветници во базиликата „Свети Петар” во вонредни околности поради новиот коронавирус.