КЕЈТ МИДЛТОН ИСЧЕЗНА, А ИНТЕРНЕТОТ ЕКСПЛОДИРА: Луѓето ширум светот ја бараат принцезата/ФОТО

Недостигот на фотографии кои го документираат нејзиното излегување од болницата ја поттикна љубопитноста, што доведе до различни теории на заговор кои кружат на интернет.

1241

Уште од операцијата на Кејт Мидлтон на 16 јануари, облак од мистерија се надвисна над Лондон и принцезата од Велс, што предизвика бран шпекулации на интернет и теории на заговор. Интригата се продлабочи кога палатата Кенсингтон објави дека Кејт нема да преземе никакви кралски должности дури по Велигден 2024 година, што предизвика гласини и поплава од мемиња на социјалните мрежи.

Шпекулациите растат бидејќи Кејт Мидлтон беше хоспитализирана повеќе од две недели. Недостигот на фотографии кои го документираат нејзиното излегување од болницата ја поттикна љубопитноста, што доведе до различни теории на заговор кои кружат на интернет. Додавајќи масло на шпекулациите, шпанската новинарка Конча Калеха ја раздвижи ситуацијата со тоа што во својата ТВ емисија сугерираше дека состојбата на Кејт може да биде посериозна отколку што е официјално признаено.

Калеја откри инсајдерски информации кои укажуваат дека Кејт е во сериозна опасност, наводно предизвикувајќи медицински индуцирана кома поради компликации по операцијата. Кенсингтонската палата брзо ги отфрли тврдењата, како што објави Newsweek, нарекувајќи ги „смешни“ и повторувајќи дека Кејт „добро напредува“.

И покрај напорите на палатата да ги смири гласините, мистеријата околу здравјето на принцезата од Велс опстојува, поттикната од отсуството на јавни настапи и официјални фотографии. Ситуацијата се искомплицира кога принцот Вилијам, сопругот на Кејт, го откажа големото појавување во јавноста, наведувајќи ги како причина ги „приватните обврски“ и не откривајќи повеќе детали.

Недостигот на транспарентни информации доведе до пораст на шпекулации и теории на заговор на платформите на социјалните медиуми. Корисниците на интернет активно учествуваат во дискусиите и ги споделуваат своите теории во врска со здравјето на Кејт и причините за неочекуваното откажување на принцот Вилијам.

Така некои луѓе на „Х“ објавуваат фотографии од принцезата на различни места, тврдејќи дека ја „нашле“. Фотографиите ја вклучуваат Кејт со Пит Дејвидсон, во случајни филмски кадри и во апсурдни архитектонски структури.

Еден корисник на „Х“ ги сумираше сите теории, користејќи вирален GIF на Селена Гомез и Тејлор Свифт.

: