Израел и Хамас уште една година во војна?

558

Потребни беа само неколку минути за да паднат првите ракети, откако вчера утрото официјално протече последната секунда од седумдневното примирје меѓу Израел и Хамас. Паралелно со новите жртви од бомбите, имаше повици за траен прекин на огнот на Блискиот Исток од неколку меѓународни претставници. А катарското Министерство за надворешни работи објави дека ги продолжува преговорите со завојуваните страни за враќање на прекинот на огнот.

Но, израелските власти велат дека целите не се променети и дека остануваат решени да ја уништат палестинската милитантна организација и да ги вратат сите заложници дома. Судејќи според изворите на „Фајненшл тајмс“ (ФТ), како и поранешните навестувања на премиерот Бенјамин Нетанјаху, војната би можела да трае долго. Весникот прецизира дека Израел планира долга воена кампања против Хамас која би можела да трае повеќе од една година, додека најинтензивната фаза би можела да започне веќе во 2024 година. Како дел од стратегијата на Израел, планиран е упад длабоко во јужниот дел на опколениот Појас Газа, наведува ФТ. Меѓу главните цели на Израел се убиството на тројцата главни водачи на Хамас, Јахја Синвар, Мохамед Деиф и Марван Иса.

– Не сме ни на половина пат до остварување на нашите цели – изјави соговорникот на ФТ.

Според весникот, таканаречената операција со висок интензитет ќе трае со месеци, по што ќе следи фаза на „транзиција и стабилизација“ со намален воен интензитет. За разлика од претходните израелски воени операции и војни, изворот на ФТ истакнува дека овојпат нема јасна крајна цел.

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ), мајор Дорон Шпилман, изјави за Си-Ен-Ен дека воените цели остануваат упоришта на терористите на Хамас, како и местата од кои тие истрелале ракетни фрлачи.

– Потенцијалното продолжување на примирјето е на политичарите, а не на армијата – рече Шпилман.

Шпилман истакна дека Хамас дејствува директно од цивилните области во Појасот Газа и затоа ИД мора да ги таргетира тие области, иако, како што наведе, не сака да предизвика цивилни жртви. Тој тврди дека Хамас директно ги таргетирал цивилите во Израел, а не воените позиции.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера го обвини Хамас дека го прекршил договорот и не ја исполнил обврската да ги ослободи сите жени заложници, како и дека истрелал ракети кон Израел непосредно пред прекинот на огнот, поточно во 06:00 часот по локално време. . ИД потврди дека ги продолжила борбените операции во Појасот Газа и дека нејзините авиони извршуваат серија воздушни напади врз целите на милитантната група.

Вчера, ИД повторно фрли летоци во Кан Јунис на југот на палестинската енклава, во кои им порача на жителите да се евакуираат во Рафах. Армијата објави и нова карта на Појасот Газа, според која енклавата е поделена на стотици зони, додека жителите ќе бидат предупредени за местата на активни борби, објави порталот „Тајмс оф Израел“. Според извештаите, војската би можела да ја искористи картата за да ги повика Палестинците од одредени области да се евакуираат кога копнената офанзива на ИД ќе се прошири на југ од Појасот Газа, наместо да бара масовна евакуација како што тоа го направи во северниот дел на енклавата.

Граничните области во Израел беа цел на ракети од Појасот Газа. Во Кибуц Мефалсим е причинета материјална штета, додека во нападот нема повредени, соопштија локалните власти. Сирени се огласија и во Кибуц Нетив Хаасари и руралната населба Јад Мордехаиу.

Министерството за внатрешни работи во Газа, кое е под контрола на Хамас, соопшти дека израелската армија извршила напад со воени возила во северозападниот дел на Појасот Газа, веднаш по завршувањето на еднонеделното примирје меѓу Израел и Хамас. Неколку експлозии и пукотници се слушнале во северниот дел на Газа, објави новинската агенција Шехаб, за која се верува дека е блиска до Хамас. Други медиуми поврзани со Хамас објавија дека дронови летале над градот Газа.

Палестинското Министерство за здравство посочи дека во вчерашните израелски напади врз Појасот Газа загинале најмалку 109 Палестинци, од кои повеќето жени и деца. Во меѓувреме, владината канцеларија за медиуми под контрола на Хамас ги обвини САД и меѓународната заедница за продолжувањето на борбите во Газа.

„Палестинците имаат право да се бранат со сите средства и да основаат палестинска држава со главен град Ерусалим“, се вели во соопштението.

Катарското Министерство за надворешни работи соопшти дека обновеното израелско бомбардирање на Појасот Газа ги комплицирало напорите за посредување и ја влошува хуманитарната катастрофа. Белата куќа соопшти дека ќе продолжи да се залага за продолжување на договорот за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас. И Детскиот фонд на Обединетите нации УНИЦЕФ апелираше за воспоставување мир:

– Мора да се спроведе траен прекин на огнот. Непостапувањето е суштината на одобрувањето на убиствата на децата – рече Џејмс Елдер, портпарол на УНИЦЕФ.

Граничниот премин Рафах меѓу Египет и Појасот Газа беше затворен вчера, изјави Јенс Лерке, портпарол на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања, која спречила минување на конвои со хуманитарна помош.

– Поради продолжувањето на војната, стравуваме дека продолжувањето на испораката на хуманитарна помош сега е доведено во прашање. Потребно ни е продолжување на хуманитарната пауза, и враќање на војната – рече тој.

Ги удираат со стапови

ПО сведочењето на израелските заложници кои го преживеале пеколот на заробеништво, без светлина, доволно вода и храна, длабоко под земја, сега палестински затвореници, ослободени од израелските затвори, за Би-Би-Си изјавиле дека биле малтретирани и казнети од стражарите по нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври. Тие раскажаа дека биле тепани со стапови, врз нив биле пуштени кучиња со муцка, им биле одземени облеката, храната и ќебињата. Една затвореничка рече дека и се заканувале со силување и дека чуварите двапати употребиле солзавец во ќелиите. Израелската затворска служба тврди дека сите затвореници се притворени во согласност со законот и дека ги имаат сите основни права. Израел изјави дека четворица затвореници починале во изминатите недели, но дека не знаеле за причините за смртта.

Уште 137 заложници во рацете на Хамас

Израелските власти проценуваат дека 137 лица се уште се во рацете на Хамас. Меѓу киднапираните има 117 мажи и 20 жени, се додава. Од нив, 126 лица се израелски државјани, додека 11 се странци: осум од Тајланд, еден од Непал, еден од Танзанија и едно лице со француско-мексиканско државјанство. Во заробеништво се и двајца малолетници, како и 10 лица постари од 75 години. Седум лица се водат како исчезнати. Од почетокот на привременото седумдневно примирје, кое заврши вчера, 110 лица се ослободени од заробеништво на Хамас.