Израелскиот министер за одбрана најави: Мора да ја продолжиме борбата и покрај наредбата на Меѓународниот суд на правдата

50

Меѓународниот суд на правдата му нареди на Израел веднаш да ги прекине воените операции во градот Рафах, во Појасот Газа.

И покрај тоа, израелскиот министер Бени Ганц, член на Воениот кабинет, најави дека Израел мора „да ја продолжи борбата“.

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во својата одлука наведе дека „не е убеден“ оти евакуацијата на Рафа и другите израелски мерки се доволни за да се намалат страдањата на Палестинците, пренесоа агенциите.

Читајќи ја одлуката за новите привремени мерки утврдени од МСП, претседателот на судот Наваф Салам рече дека привремените мерки наложени од судот во март не реагираат целосно на ситуацијата во Газа и дека условите за нова итна мерка имаат е исполнето.

„Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива во Рафах“, рече тој.

Ганц телефонски разговарал со американскиот државен секретар Ентони Блинкен од штабот на израелската армија во Тел Авив, а потоа најавил дека Израел ќе продолжи да „дејствува во согласност со меѓународното право“ во Рафа, пренесоа израелските медиуми.

„Државата Израел спроведува праведна и неопходна кампања откако брутална терористичка организација масакрираше наши граѓани, силуваше наши жени, киднапираше нашите деца и испука ракети во центарот на нашите градови“, рече Ганц.

Тој тврди дека оваа земја „е должна да ја продолжи борбата за враќање на своите граѓани“ кои се заложници на Хамас и да обезбеди безбедност на сите граѓани на секое место, вклучително и Рафах.

„Ние ќе продолжиме да дејствуваме во согласност со меѓународното право во Рафах и каде и да оперираме и ќе правиме напори да избегнеме да им наштетиме на цивилите, не поради Хашкиот трибунал, туку пред се поради тоа кои сме ние“, најави Ганц, поранешен началник на Генералштабот на Израел.

Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид ја осуди наредбата на Меѓународниот суд на правдата бидејќи тој суд не го поврза барањето за прекин на воената акција со барањето за враќање на израелските заложници приведени во Газа.

Лапид, кој е остар критичар на премиерот Бенјамин Нетанјаху, рече дека „пропустот на тој суд на ОН да ги поврзе тие две работи  е морален колапс и морална катастрофа“.

Израелските лидери постојано ги отфрлаа обвинувањата за геноцид како неосновани и тврдат дека операциите во Газа се самоодбрана, а целта се екстремистите на Хамас кои го предводеа нападот на 7 октомври.