Заговорничката на независноста на Каталонија уапсена по враќањето од егзил

46
Фото: EPA-EFE

Каталонската европратеничка Клара Понсати (66), по која во Шпанија беше распишана потерница поради организирање референдум за независност во 2017 година, беше уапсена вчера во Барселона, каде со автомобил дошла од соседна Франција.

Понсати живеела во Шкотска и Белгија во последните пет години.

Откако со автомобил ја минала француско-шпанската граница, каде што нема полиција бидејќи двете земји се во Шенген зоната, Понсати продолжила кон Барселона, каде одржа прес-конференција во центарот на градот, во просториите на здружението на каталонските новинари.

Таа истакна дека не се вратила во Каталонија првпат по неуспешниот обид за независност за да се смири со државата Шпанија, туку за да го покаже своето лице, а каталонските институции ги обвини за пасивност кога е во прашање систематско кршење на правата на Каталонците.

Таа исто така додаде дека сака да ја осуди Европската унија, која ја врти главата од каталонското прашање. Од 2018 година, Понсати предава економија на универзитет во Шкотска, а од 2020 година е член на Европскиот парламент.

Каталонската полиција ја приведе на улица додека се шеташе во придружба на адвокат врз основа на налог за апсење издаден од Врховниот суд во Мадрид. Во тој суд им се судеше на другите организатори на референдумот за независност на Каталонија. Во времето на референдумот, Понсати беше задолжен за образованието во каталонската влада.

Шпанскиот министер за внатрешни работи Фернандо Гранде-Марласка им изјави на новинарите во Мадрид при напуштањето на парламентот дека судот ќе одлучи за понатамошните чекори.

„Ќе видиме како Врховниот суд ќе го третира моето враќање. Сè уште е неизвесно што ќе се случи“, рече Понсати пред да биде приведена.

Понсати одлучи да се врати два месеци откако шпанскиот Врховен суд, по реформата на законот, го отфрли обвинението кое вклучуваше бунт. Таа сега е обвинета за непослушност бидејќи ја игнорирала наредбата на Уставниот суд за прекин на организирањето на референдумот додека била член на регионалната влада.

Понсати е една од петте застапници за независност на Каталонија кои странските земји одбија да ги екстрадираат во Шпанија. Поранешниот претседател на каталонската влада, Карлес Пучдемон, кој е исто така пратеник во Европскиот парламент, се уште е во Белгија.

Тие прогласија независна република Каталонија, но таа независност не беше спроведена. По референдумот, шпанската влада привремено презеде директна контрола над Каталонија, а пет членови на каталонската влада заминаа во странство, каде продолжија со политички барања за организирање нов консензуален референдум.

Каталонија, автономна покраина со 7,5 милиони жители во североисточна Шпанија, има своја влада, парламент и полиција, а жителите се поделени околу целосната независност, според последните анкети. Неодамна дојде до раскол во движењето за независност.

Пуџдемон се залага за спроведување на прогласената независност, додека актуелниот претседател на каталонската влада, Пере Арагонес, тврди дека е неопходно да се разговара со шпанската влада. Шпанската влада предводена од премиерот Педро Санчез повторува дека референдумот за независност не е во согласност со шпанскиот устав.