Експерт за пожарот во Валенсија: „Ваква фасада лесно гори и произведува отровни гасови“

148

Во Валенсија изгоре зграда од 14 ката. Меѓу исчезнатите, според локалните медиуми, има семејство со бебе старо 15 дена и тригодишно момче. Огнот се ширеше толку брзо што сè изгледаше како сцена од апокалипсата. Слушнав како се кршат прозорците, одекнуваа детонации, а делови од зградата само паднаа на земја. Луѓето скокаа од прозорците.

Ова го изјави за Би-би-си Сиена Свирте, сведок на катастрофалниот пожар, кој во петокот вечерта зафати облакодер од 14 ката во Валенсија, Шпанија. Во него досега загинаа четири лица и се трага по уште 15 исчезнати лица. Меѓу исчезнатите, според локалните медиуми, има семејство со бебе старо 15 дена и тригодишно момче. Повредени се 14 лица, од кои шест пожарникари. По пожарот, температурата во зградата сѐ уште е превисока за да можат да работат тимовите за пребарување.

Шпанските инженери ја обвинија брзото ширење на пожарот на фасадата, која се состои од алуминиумски панели со полиуретанска пена. Се верува дека ширењето на пожарот го олеснило и силниот ветер кој во областа дувал со брзина од 60 километри на час.

Жител на вториот кат на зградата изјави за ТВ каналот Ла Секста дека пламенот брзо се проширил по избувнувањето на пожарот, наводно на четвртиот кат.

– Пожарот се прошири за 10 минути. Никогаш не сум видел таков оган, нешто да гори толку брзо. Луѓето се на балконите, тоа се нови згради, не ми е јасно како се случува ова – рече жителот.

Лесно запаливи фасади
Не навлегувајќи во конкретен случај, бидејќи нема доволно податоци, Миодраг Дракулиќ, претседател на Хрватското здружение за противпожарна заштита, објасни дека споменатите фасадни панели се исклучително запаливи.

– Тоа е лесен материјал и е технолошки едноставен за производство. Неговата цена е ниска и е комерцијално достапна. Проблемот е што произведува отровни пиролитички гасови и многу пуши во пожар. Најлош таков случај на пожар беше во Лондон во кулата Гринфел. Изолацијата на горивото, заедно со низа други проблеми, доведе до катастрофа – објаснува Дракулиќ и вели дека во Хрватска не се користи.

Многу подобра опција, вели тој, е да се вгради минерална волна или друг соодветен незапалив материјал. Тие се потешки и бараат подобар пристап на склопување. Тој додаде дека Хрватска, за разлика од другите земји, е поригорозна во своите регулативи.

– Имаме шест групи згради и за секоја е пропишан квалитетот на материјалите. Дополнително, секоја зграда повисока од 22 метри мора да има незапалива фасада – вели Дракулиќ.

Шпанскиот премиер Педро Санчез, вчера ја посети Валенсија.

– Згрозен сум од пожарот. Сакам да ја пренесам мојата солидарност до сите засегнати луѓе и признание до мојот персонал за итни случаи – рече тој.