Првата дебата меѓу Доналд Трамп и Џо Бајден во пресрет на претседателските избори во САД привлече големо внимание и во светот на кошарката, односно меѓу НБА играчите кои покажаа голема социјална и политичка свест во последните месеци преку протести и поддршка за движењето „Црните животи се важни“.

Твитер е полн со коментари на кошаркари од НБА лигата, од кои повеќето едноставно ги повикуваат луѓето да гласаат на изборите за да не се случи повторно Трамп да владее уште еден мандат. Меѓу оние кои коментираа беше и Хасан Вајтсајд, кој го шокираше светот со своето незнаење за географијата.

  • Не можам вака уште четири години, да ти се посерам во САД, се селам на Хаваите, напишаа кошаркарот на Портланд.

Неговиот твит за брзо време стана вирален, а гледајќи како луѓето го исмеваат, Вајтсајд брзо го избриша.

Покрај тоа што не знаеше дека Хаваи е една од 50-те сојузни држави во САД, Вајтсајд повторно беше исмејуван кој подоцна се обиде да објасни дека тоа не е негова објава, туку дело на измамници.

  • Ова се фотошопирани, лажни вести. Овде воопшто не е 9:36 часот каде што сум, напиша во коментар на еден пост.

Овој пат не се зеде предвид постоењето на временски зони и фактот дека Твитер им го покажува на корисниците времето на објавување според временската зона во која се наоѓаат, а не оној што го објавил твитот.

Бидејќи оригиналниот твит веќе го нема, секогаш постои можност некој навистина да се пошегувал на тоа прашање, а неговите колеги му се изнасмеаја на коментарот.