„Дали има некаква алергиска реакција?“

166

Легендарниот англиски фудбалер, Вејн Руни, ја заврши својата играчка кариера пред три години и тоа во дресот на Дерби Каунти, а во 2020 година работеше истовремено и како менаџер и како играч. Потоа беше предводник на ДЦ. Јунајтед во американската МЛС лига, а оваа сезона работеше во Бирмингем Сити. Имаше импресивна играчка кариера и долго време беше еден од најдобрите играчи на Манчестер Јунајтед.

Сепак, изминатите неколку дена фудбалските фанови масовно е споделуваат фотографии од Руни. Славниот англиски центарфор стана малку запоставен и за многумина делува непрепознатливо во однос на неговата играчка кариера. „Изгледа како 70-годишен старец, иако има 38 години. Дали има алергиска реакција? Изгледа отечено“, е еден од коментарите на социјалните мрежи.

Од 2004 до 2017 година, Руни постигна 253 гола на 559 натпревари и освои се што можеше да се освои на клупската сцена. Во два наврати играше и за Евертон и ДЦ. Јунајтед и Дерби Каунти. За репрезентацијата на Англија постигна 53 гола на 120 натпревари. Руни се смета за еден од најдобрите англиски играчи на сите времиња.