Големо признание – Начевски и Николов ќе го судат финалето на ракометното СП 2023

183

Македонските ракометни судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе го судат вечерашното финале во Стокхолн на СП 2023 на кое домаќини се Полска и Шведска , одлучи Светската ракометна федерација (ИХФ)

Така, ИХФ покажа дека македонската судиска двојка е меѓу најдобрите на светот. Начевски и Николов заслужено го добиваат финалето со оглед на тоа како ја делеа правдата на натпреварите на СП на кои беа делегирани, а некои од нив беа вистиснки дерби.

Натпреварот за златото ќе се игра во Стокхолм вечер со почеток во 21 часот а во него ќе учествуваат Франција и Данска.

Претходно, од 18 часот, дуел за третото место ќе имаат Шведска и Шпанија.

Во натпревар за 5. место Германија се среќава со Норвешка (почеток 13 часот), додека за 7. место играат Египет и Унгарија (15:30 часот).