Годинава ќе ја завршиме со нови 536 заболени во последните 24 часа, 741 оздравени пациенти, 15 починаа

116

Во последните 24 часа се направени 1662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 213-Куманово 18-Дебар 13-Штип 13-Прилеп 37-Тетово 30-Струга 23-Велес 17-Битола 29-Охрид 18-Кавадарци 23-Гостивар 13-Гевгелија 7-Струмица 8-Крива Паланка 9-Радовиш 10-Крушево 3-Кочани 6-Пробиштип 1-Македонски Брод 3-Пехчево 1-Берово 5-Валандово 4-Виница 2-Делчево 6-Свети Николе 6-Кичево 2-Ресен 5-Неготино 11.

Починати се 15 лица, шест пациенти од Скопје (73, 40, 70, 84, 72 и 62г), двајца од Куманово (66 и 64г), двајца од Тетово (68 и 75г), еден пациент од Охрид (64г), двајца од Струмица (69 и 69г), еден од Кочани (68г) и еден пациент од Пехчево (67г).

Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 741 оздравени пациенти од:-Скопје 248-Куманово 83-Дебар 7-Штип 28-Прилеп 50-Тетово 30-Струга 32-Велес 17-Битола 25-Охрид 30-Кавадарци 41-Гостивар 27-Гевгелија 12-Струмица 20-Радовиш 12-Крушево 1-Кочани 24-Пробиштип 1-Демир Хисар 2-Македонски Брод 3-Валандово 7-Виница 2-Кратово 3-Свети Николе 8-Кичево 17-Ресен 4-Неготино 7.

Досега во земјата се направени вкупно 400.825 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83329, бројката на оздравени пациенти е 61447.

Досега поради комликации од Ковид 19 починале 2503 лица. Во моментот активни се 19.379 случаи позитивни на коронавирус.