Во недела проштална забава во негова чест: Најпознатото куче на светот заспа во вечен сон

263
Фото: википедија

Светски познатото јапонско куче Кабосу, ​​заштитно лице на Dogecoin и други познати мимици, почина на 19-годишна возраст.

Сопственичката на Кабосу, ​​Ацуко Сато, рече дека во недела ќе има „проштална забава“ во чест на саканото куче.

Ацуко, кој го посвои Кабосу во 2008 година, рече дека на 24 мај, во 7:50 часот наутро, кучето заспа во вечен сон. Кабосу сега одмара“.

Во 2010 година, сликите на саканата Шиба Ину станаа вирални на интернет и беа споделени многу пати во текот на годините како мем наречен „Дож“.

Мемето го инспирираше создавањето на Dogecoin во 2013 година – со фотографија од Кабосу користена како лого за криптовалутата.

Во април минатата година, Илон Маск накратко го смени логото на Twitter/X во слика на Кабосу – предизвикувајќи вртоглаво покачување на цената на криптовалутата.

 

Кабосу страдаше од холангиохепатитис и хронична лимфомска леукемија од 2022 година.

Јапонскиот воспитувачка Ацуко ја усвоила Кабосу – име на еден вид јапонско цитрусно овошје – од засолниште за животни во 2008 година.

Во едно интервју во 2013 година, Ацуко рече дека онлајн славата ја „вратила во живот“ Кабосу.

„Кабосу се многу различни од типичниот темперамент на Шиба. Таа е многу нежна и мирна. Сака да ја фотографираат. Не беше сакана кога беше мала, па сакам да ја опсипам со љубов како член на моето семејство“, изјавила сопственичката за своето куче, пренесува The Sun.

Фотографии од Кабосу објавени на нејзиниот блог – некогаш меѓу првите пет најпопуларни блогови за домашни миленици во Јапонија.