Во последните 24 часа регистрирани се нови 619 случаи на КОВИД-19 од направени 1.253 тестови, како и 803 оздравени пациенти, информираат од Министерството за здравство, повикувајќи се на податоци од Институтот за јавно здравје.

Од новите случаи од Скопје се 265, Битола 41, Охрид 32, Куманово 31, Велес и Струмица по 22, Тетово и Кавадарци по 21, Неготино 19, Прилеп 18, Штип 16, Гостивар и Кочани по 14, Струга 12, Кичево и Гевгелија по 11, Ресен 7, Свети Николе и Берово по 6, Радовиш, Делчево и Богданци по 5, Крива Паланка 4, Дебар 3, Кратово и Македонски Брод по 2 и Валандово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево по 1.

Од вкупниот број на позитивни (619), регистрирани се 127 реинфекции.
Регистрирани се и 803 оздравени пациенти и тоа од Скопје 287, Тетово 62, Прилеп 59, Велес 42, Куманово 40, Гостивар 38, Битола и Кавадарци по 37, Охрид и Штип по 22, Радовиш 19, Гевгелија 17, Струмица и Кочани по 16, Крушево 14, Кичево 11, Неготино 10, Берово и Демир Хисар по 8, Дебар и Виница по 6, Струга 5, Кратово и Македонски Брод по 4, Ресен и Свети Николе по 3, Богданци и Дојран по 2 и Крива Паланка, Делчево и Демир Капија по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица, но согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани четири починати лица од: Охрид (94г), Битола (80г), Куманово (84г) и Штип (72г). Две лице се починати во болнички услови и две во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 30.07 – 03.08.2022 година.

Направени се 1.253 теста преку: ИЈЗ-167, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-25, ЦЈЗ Куманово-37, лабораторија болница Козле-18, Институт за микробиологија–129, Жан Митрев (Филип Втори)-10, Авицена-13, Биотек-39, Систина-43, лабораторија Лаор-2, Синлаб-5, Ремедика-1, Плодност-3, Генеа-3, Никоб Лаб-68, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-1, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб-1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-7 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 515.

Досега во земјата се направени вкупно 2.134.298 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 334.562, бројот на оздравени пациенти е 321.243, на починати е 9.414, а бројот на активни случаи изнесува 3.905.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      157575, Активни   1560
Куманово    17802, Активни    186
Битола      17310, Активни    273
Прилеп      15125, Активни    149
Тетово      14266, Активни    158
Кавадарци   11704, Активни    178
Велес 10561, Активни    115
Гостивар    10137, Активни    124
Охрид 9909, Активни     239
Струмица    8625, Активни     112
Штип  8575, Активни     96
Кичево      5972, Активни     49
Кочани      5383, Активни     70
Струга      5076, Активни     96
Гевгелија   4703, Активни     63
Неготино    4031, Активни     77
Ресен 2960, Активни     38
Радовиш     2766, Активни     68
Свети Николе      2751, Активни     16
Крива Паланка     2573, Активни     25
Делчево     2055, Активни     32
Берово      1783, Активни     32
Дебар 1780, Активни     31
Валандово   1575, Активни     15
Виница      1438, Активни     12
Пробиштип   1292, Активни     4
Богданци    1075, Активни     16
Кратово     1070, Активни     24
Крушево     1000, Активни     20
Демир Хисар 904, Активни      9
Македонски Брод   776, Активни      4
Демир Капија      617, Активни      6
Македонска Каменица     531, Активни      4
Пехчево     498, Активни      4
Дојран      364, Активни      0.