Во Будва квадрат чини 4.000 евра, најевтино е во Валона – 1.000 евра

Црногорскиот бисер Будва е вистинско градилиште, се градат станови, станови, хотели. Трособен стан во центарот на Будва, во населбата Госпостина, недалеку од Стариот град, чини 184.000 евра, односно 4.000 евра квадрат. Без разлика дали зборуваме за Јадранската ривиера или популарните дестинации во Турција и Грција, за стан со средна големина треба да потрошите во просек 120.000 евра. Иако во Турција можете да најдете стан од 40.000 евра, Албанија има уште поевтина понуда бидејќи стан чини 25.000 евра

243

Сонот на многумина е да пијат утринско кафе со поглед на отворено море, а за тоа задоволство, требаат помалку пари отколку што мислите. Сепак, цените на недвижностите на приморјето се зголемени во однос на минатата година, што е во согласност со општиот тренд на пазарот, пишува српски „Блиц“.

Без разлика дали зборуваме за Јадранската ривиера или популарните дестинации во Турција и Грција, за стан со средна големина треба да потрошите во просек 120.000 евра. Иако во Турција можете да најдете стан од 40.000 евра, Албанија има уште поевтина понуда бидејќи стан чини 25.000 евра.

Така, црногорскиот бисер Будва е вистинско градилиште, се градат станови, , хотели. Трособен стан во центарот на Будва, во населбата Госпостина, недалеку од Стариот град чини 184.000 евра, односно 4.000 евра квадрат. Исто така во центар, стан од 92 м2 на 6 кат, со тераса, балкон и сопствен паркинг простор, изграден во 2021 година чини вртоглави 261.330 евра (2.841 евра/м²). Веднаш до море, нов наместен имот со три соби, односно 71 м2, е нешто поскап и изнесува 298.200 евра (4.200 евра/м²). Цената е малку пониска додека одите подалеку од морето. Во зграда од стандардна градба, стан од 88 м2 со две купатила чини 162.000 евра т.е. 1.841 евро за м2. Додека во градот Мељине може да се најде помал стан од 30 квадрати за 79.000 евра.

Инвеститорите во Тиват, Котор и Херцег Нови исто така знаат како да профитираат од природните убавини на овие крајбрежни градови. Стан во рустикален дел на Котор во зграда од стандардна градба по цена од 210.000 евра или 54 м2, значи цена за квадрат од 3.889 евра. Добро наместен двособен стан во нова зграда во Нерцег Нови чини 275.000 евра (4.365 евра/м2). Во Тиват можете да најдете стан од 64 м2 за 185.000 евра. Кога станува збор за поголема квадратура од сто и повеќе квадрати, становите во Тиват или Будва чинат над 500.000 евра. На огласи има и стан во нова зграда за 963.000 евра (8.755 евра/м2)!

Хрватскиот брег со години е и натаму останува меѓу најскапите области во однос на недвижностите. Нивното крајбрежје привлекува дури и светски ѕвезди, а ако сакате да летувате таму каде што тие и да купите голем имот, да речеме во Пула, за стан од 71 м2 ви требаат 299.000 евра. На пример, во Горски Котор во близина на море може да се најде стан од 213.870 евра. Има и помали станови кои чинат околу 135.000 евра. Во Опатија големите станови се многу скапи. Еден стан од 144 м2, трособен со паркинг во стара зграда од 1911 година чини 685.000 евра. Во понудата се и оние кои надминуваат милион евра.

Во Грција пак, е забележлива разликата во цената во однос на Хрватска или Црна Гора. Според една агенција, стан од 51 м2 во Полихроно на Халкидики чини 135.000 евра. Голем стан од 135 м2, само 200 метри од морето, се нуди за 227.000 евра. Во Солун се уште се попристапни становите и можат да се најдат за 77.000 евра. Додека дуплекс во Ситонија од 110 м2 може да се купи за 210.000 евра.

Куќите и вилите се поскапи во попопуларните крајбрежни области, па познатиот Миконос или антички Крит имаат високи цени за овие имоти. Веб-страница специјализирана за рекламирање на недвижности во Грција објавува оглас во кој вила на Крит со базен чини 535.000 евра. Мал стан во Миконос чини приближно 700.000 евра, додека вилите и куќите се продаваат за неколку милиони.

Во Турција апартман со две спални соби со приватна градина, на 250 метри од плажата во Аланија, може да се купи за 154.000 евра. Еднособен наместен стан во Бодрум со поглед на море како карактеристика, кој го објавува огласувачот, чини околу 110.000 евра. Во истиот град, во месноста Гулук, се нуди двокатен стан за 188.000 евра. Почесто се нудат станови, па за простран стан во предградието на Анталија бараната цена е од 135.000 евра. Во Аланија, овие имоти се многу достапни и можете да најдете солиден стан/стан од 62 м2 за 60.000 евра, па дури и за 40.000 евра, како што вели еден оглас.

Недвижностите во албанскиот дел на Средоземното Море се со ниски цени, на пример, во Валона, стан од 66 m2 чини 66.000 евра. Во една од најпопуларните туристички дестинации Саранда се нудат 97 квадратни метри за 110.000 евра, а малку поголем стан од 140 м2 за 168.000 евра. Како и секаде, така и овде можете да најдете вили и куќи покрај море вредни неколку стотици илјади евра.